Objavljena lista najboljih i najgorih gradova za život: Beč najbolji, Damask najgori
Evropski i kanadski gradovi dominiraju popisom gradova u kojima se najviše može živjeti zahvaljujući faktorima poput stabilnosti i dobre infrastrukture.
Stanovnike ovih gradova podržava dobra zdravstvena skrb te brojne mogućnosti za kulturu i zabavu, navodi indeks. Iz godine u godinu gradovi u Austriji i Švicarskoj zauzimaju visoko mjesto na listama kvalitete života zahvaljujući dobro razvijenom socijalno-kapitalističkoj ekonomiji.
U vrhu liste se ne nalazi nijedan grad iz Sjedinjenih Američkih Država, te je najbolje plasirana Atlanta na 26. mjestu, dok je Washington blzu 30. mjesta.
Kao najbolje mjesto za život proglašen je Beč. Beč je bio prvi na listi 2018. i 2019. godine ali je 2021. godine pao na 12. mjesto. Ukupno je Beč dobio ocjenu 95,5/100. Za stabilnost je Beč dobio 95 bodova, zdravstvenu zaštitu 83,3, kulturu i okruženje 98,6, a za edukaciju i infrastukturu Beč je dobio ocjenu 100.
Na drugom mjestu je glavni grad Danske Kopenhagen, trećem švicarski Cirih, četvrtom i petom kanadski gradovi Calgary i Vankuver, šesta je Ženeva, sedmi Frankfurt, osmi Toronto, deveti Amsterdam, a deseto mjesto su podijelili Osaka i Melburn.
Na listi deset najgori gradova za život dominiraju gradovi iz Azije i Afrike.
Ono što svi gradovi na popisu najgorih izgleda imaju zajedničko su ozbiljni društveni problemi i zabrinutost za sigurnost. Na primjer, indeks je naveo da je mjesto Damaska na listi vjerojatno rezultat društvenih nemira, terorizma i sukoba koji pogađaju sirijski grad.
Lagos,kulturna prijestolnica Nigerije, dospio je na popis jer je, prema Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a, poznat po kriminalu, terorizmu, građanskim nemirima, otmicama i pomorskom kriminalu.
Osim Damaska koji je najgori za život i Lagosa koji je drugi najgori na listi deset najgorih gradova za život nalaze se i Tripoli, Alžir, Karači, Port Moresby, Daka, Harare, Douala i Teheran.