Očaj u Afganistanu: Milionima prijeti glad, porodica prodala bebu za 500 dolara da bi kupila hranu
U UN-u su naglasili da se više od pola od 22,8 miliona stanovnika Afganistana suočava sa akutnim nedostatkom hrane, dok je 3,2 miliona djece mlađe od pet godina u riziku od akutne pothranjenosti.
"Afganistan je među onim dijelovima svijeta u kojima postoji jedna od najgorih humanitarnih kriza, ako ne i najgora", izjavio je izvršni direktor UN-ovog Programa za hranu (WFP) David Beasley.
Talibani su u augustu ove godine u ovoj zemlji ponovo uspostavili vlast. To se desilo nakon što su Sjedinjene Američke Države i njene saveznice odlučile da okončaju 20-godišnju vojnu intervenciju.
Afganistanska ekonomija je uništena i država zavisi od međunarodne pomoći. Prema podacima Svjetske banke, 40 posto BDP-a čini međunarodna pomoć. Veliki je broj onih koji prodaju svoju imovinu kako bi mogli kupiti hranu.
U kolikom očaju se živi govori i to da je jedna porodica prodala bebu, djevojčicu za 500 dolara, a kako bi mogli kupiti hranu. Jedan prosvjetni radnik je posvjedočio da je prije pet mjeseci posljednji put dobio platu.
Afganistanu pod talibanskom vlašću onemogućena je prekomorska distribucija dobara. U međuvremenu druge države još razmatraju kako se odnositi prema talibanima.
U UN-u upozorili su da predstojeća zima prijeti da Afganistanci još više budu ovisni o humanitarnoj pomoći. Istakli su da je nedostatak hrane u urbanim područjima prvi put jednak onom u ruralnim područjima. Poručili su da rade na tome da osiguraju dovoljno hrane.
Iz UN-a su prošli mjesec saopćili da samo pet posto afganistanskih porodica svaki dan ima dovoljno hrane. Cijene namirnica, poput ulja i pšenice, enormno su poskupjele. Ranije je Afganistancima obećana pomoć od milijardu dolara.
Nedostatak hrane u ovoj zemlji posljedica je i velikih suša. U četiri godine desile su se dvije velike suše, piše BBC.