Od Georgea Washingtona do Donalda Trumpa: Koje tradicije se vežu uz inauguraciju predsjednika SAD-a
Inauguracija američkog predsjednika je u današnje doba događaj koji se proteže na nekoliko dana, a osim same inauguracije, odnosno polaganja zakletve novog lidera SAD-a, desit će se i parada te brojni balovi širom Washingtona.
Prije 235 godina, kada je Washington postajao prvi predsjednik SAD-a, inauguracija je obavljena u New Yorku i to pred samo nekoliko ljudi.
S druge strane, 20. januara će se u glavnom gradu SAD-a skupiti najmanje 22 hiljade ljudi, što uključuje samo karte koje su dobili članovi američkog Kongresa da podijele građanima u svojim distriktima i saveznim državama.
Pored toga, prodaju se i karte za inauguraciju. Cijena za mjesto uz samu zgradu Kapitola je najmanje 4.950 dolara, dok je za nešto dalje pozicije cijena 1.950 dolara.
Građani SAD-a i drugi gosti mogu prisustvovati, osim samoj inauguraciji, i paradi koja će se desiti nakon što se završi službeni program.
Još jedna tradicija je izvođenje muzičkog programa. Na prvoj inauguraciji je izvodila kompoziciju "Predsjednički marš", koju je kreirao Philip Phile.
Naravno, Trump će imati dosta drugačiji program, a objavljeno je i ko će nastupati. Glavni izvođač je Carrie Underwood, koja će izvesti pjesmu "America the Beautiful", dok će himnu SAD-a izvesti operni tenor Christopher Macchio.
Nastupat će i Lee Greenwood, poznat po pjesmi "God Bless the USA", dok će na događajima oko inauguracije nastupati Jason Aldean, Gavin DeGraw, te grupe Rascal Flatts i Village People.
Još jedna tradicija koja se nije mijenjala, i jedina koja je dio Ustava SAD-a, je tekst zakletve. Između Washingtona prije 235 godina i Trumpa ove godine, svi predsjednici su imali identičan tekst kojeg su morali pročitati.
"Svečano se zaklinjem (ili potvrđujem) da ću vjerno izvršavati dužnost predsjednika Sjedinjenih Američkih Država i da ću, najbolje što mogu, očuvati, zaštititi i braniti Ustav Sjedinjenih Američkih Država", je, u prijevodu, tekst kojeg je pročitao svaki dosadašnji američki predsjednik i koji "čeka" Trumpa za nekoliko dana.
Ono što je zanimljivo spomenuti jeste korištenje Biblije. Postoji samo nekoliko predsjednika u historiji SAD-a koji nisu koristili svetu knjigu katolika za svoju zakletvu, a i ova tradicija je počela s Georgeom Washingtonom.
Od onih koji su "preskočili" korištenje Biblije su Thomas Jefferson, Calvin Coolidge, Theodore Roosevelt i John Quincy Adams, koji je odlučio položiti zakletvu na knjigu zakona SAD-a, čime je signalizirao da zakletvu polaže Ustavu.
Naravno, očekuje se da će Trump koristiti Bibliju za svoju zakletvu, ali je zanimljivo spomenuti da je on svoju prvu zakletvu položio na dvije Biblije. U tome nije jedini, jer su to uradili Barack Obama, Harry Truman, Dwight Eisenhower, Richard Nixon i George H. W. Bush.
Također, očekuje se od američkog predsjednika da, po preuzimanju dužnosti, održi svoj prvi govor. To je tradicija koja je, kao i manje-više sve druge, počela s Washingtonom, a njegov prvi govor imao je 1.431 riječi. Da bi to stavili u kontekst, Bidenov govor, koji je trajao oko pola sata, imao je 2.514 riječi, dok je Trumpov prvi govor imao 1433 riječi.
Najkraći govor dao je George Washington na svojoj drugoj inauguraciji, kada je rekao samo 135 riječi, dok je najduži govor imao William Henry Harrison 1841. godine, kada je rekao čak 8460 riječi.
Tradicija za inauguraciju je i izrada predsjedničkih medalja, koja je počela, naravno, s Washingtonom. Vremenom je ovo postala tradicija gdje su se izrađivale velike količine medalja, a prvi put su se prodavale 1802. godine, kada je predsjednik postajao Thomas Jefferson.
Na početku 20. vijeka, kada su vlasti u SAD-u shvatile da ne mogu prijuštiti organizaciju grandiozne inauguracije, stanovnici Washingtona su je sami finansirali, a djelomično je novac došao od prodaje upravo ovih predsjedničkih medalja.
U skladu s njegovim imidžem showmana, Trump će vjerovatno i od ovog događaja napraviti veliku predstavu, te tako otvoriti četverogodišnji mandat od kojeg možemo očekivati - neočekivano.