Gradska glasnogovornica Brahi Sprang je potvrdila da su zvaničnici Jerusalema odobrili te planove, a taj potez je nazvala standardnim i birokratskim, objasnivši da je potrebno još konačno odobrenje vlade i da je stvarna izgradnja godinama daleko.
Izraelci i Palestinci su tek prije nepunih mjesec dana obnovili pregovore poslije pet godina zastoja.
Širenje jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i podizanje stanova za Jevreje u anektiranom istočnom Jerusalemu jedan je od najvećih nesporazuma između dva naroda. Novi planovi se odnose na kvart Ramat Šlomo, čijem se širenju protive i SAD.
Još 2010. godine, za vrijeme posjete američkog potpredsjednika Josepha Bidena Izraelu, najavljena je izgradnja u tom kvartu, što je izazvalo diplomatski jaz u odnosima dvije zemlje saveznice, podsjeća AP.
Izrael je anektirao istočni Jerusalem nakon što ga je osvojio u šestodnevnom ratu 1967. godine zajedno sa Zapadnom obalom. Tada je osvojen i pojas Gaze.
Palestinci žele da u tom dijelu Jerusalema proglase glavni grad svoje buduće države.
Izraelski lideri, međutim, tvrde da će ujedinjeni Jerusalem ostati vječna prijestolnica Izraela. Oko 200.000 Jevreja i 250.000 Palestinaca živi u istočnom Jerusalemu, gdje su jevrejska, hrišćanska i muslimanska sveta mjesta.
Izrael smatra dijelove istočnog Jerusalema u kojima žive Jevreji kvartovima poput drugih u zapadnom dijelu grada, ali međunarodna zajednica nikada nije priznala aneksiju i označava te kvartove nelegalnim i nelegitimnim naseljima.
Za sada nije bilo palestinske reakcije na ovu najavu. Kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanijahua je odbio da bilo šta komentariše.
Otkako su pregovori obnovljeni u Washingtonu, Izrael je najavio izgradnju i ubrzanje planova o izgradnji oko 3.000 novih stambenih jedinica za Jevreje na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalemu.
Zbog toga su palestinski zvaničnici upozorili na opasnost od brze propasti pregovora, kao što se i ranije dešavalo, prenosi Tanjug.