Značajan zadatak
306

Održan početni sastanak o proglašenju Prenja zaštićenim područjem

Piše: F. H.
Foto: UNDP
Foto: UNDP
Put ka proglašenju planine Prenj zaštićenim područjem službeno je započeo danas uvodnim sastankom između Federalnog ministarstva okoliša i turizma (FMOIT), Grada Konjica i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini.

Ovo predstavlja značajan korak BiH u širenju zaštićenih područja i usklađivanju s međunarodnim ciljevima očuvanja biodiverziteta.

Planina Prenj je dragulj biološke raznolikosti i simbol prirodne baštine koju želimo očuvati za buduće generacije. Proglašenjem Prenja zaštićenim područjem ispunjavamo ne samo svoje međunarodne obveze, već stvaramo mogućnosti za održivi razvoj i turizam u cijeloj BiH. Kako je u grčkoj mitologiji Olimp dom dvanaest bogova, među njima i Zeusa, tako je i jedna od pretpostavki da je Prenj svoje današnje ime dobio po Perunu, bogu gromovniku starih Slavena. Prenj je naš Olimp među planinama i njegova zaštita ne samo da je naša obaveza nego je i zalog za ove i buduće generacije koje trebaju da ga poštuju i dive se ovom divu naše prirode.", kazala je ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder

Sastanak se nadovezuje na provođenje Memoranduma o razumijevanju potpisanog početkom ove godine između FMOIT-a i Grada Konjica, usklađenog sa ciljevima Federalne strategije zaštite okoliša i strateškim planovima Grada.

"Planina Prenj za Grad Konjic nije samo prirodno blago, već i sastavni dio našeg identiteta. Zaštita ovog područja osigurava očuvanje naše kulturne i prirodne baštine, a istovremeno otvara nova vrata lokalnom ekonomskom razvoju", kazao je gradonačelnik Konjica Osman Ćatić.

UNDP u BiH kao implementacioni partner procesa, putem Finansijskog sporazuma potpisanog sa FMOIT-om, podržava proširenje zaštićenih područja u Federaciji BiH i očuvanje neprocjenjive prirodne baštine Prenjskog kraja.

"Ova inicijativa predstavlja jasan primjer dobre saradnje među državnim i lokalnim vlastima i međunarodnim partnerima u zaštiti dragocjenih ekosistema Bosne i Hercegovine. Zaštita Prenja još je jedan korak ka postizanju globalnih okolišnih ciljeva na koje se država obavezala, te jačanja otpornosti i razvoja mjesnih zajednica", kazao je Victor Munteanu, zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH.

Bosna i Hercegovina se obavezala zaštititi 30 posto svog teritorija do 2030. godine kao dio svojih ambicioznih međunarodnih obveza.

Međutim, trenutačno proglašenih zaštićenih područja je samo oko 3,5%, što naglašava potrebu za usklađenijim naporima. U Federaciji Bosne i Hercegovine zaštićeno je oko 4.5% teritorije, uključujući spomenike prirode, zaštićene pejzaže, parkove prirode i Nacionalni park Una. Proglašenje planine Prenj, poznate po iznimnoj biološkoj raznolikosti i jedinstvenim ekosistemom, pridonijet će preokretu ovog trenda i unapređenju očuvanja prirode.