Održan sastanak Rusije i NATO-a, Stoltenberg poručio: Ovo nije bio lagan razgovor
U uvodnom obraćanju Stoltenberg je pojasnio kako je izuzetno važno što su se ruski zvaničnici i čelnici NATO saveza sastali u Briselu, ali da je za rješavanje određenih problema potrebno organizovati dodatne sastanke.
"Ovo nije bio lagan razgovor, ali zato je razgovor i važan. Imali smo direktnu razmjenu stavova o Ukrajini i posljedica za evropsku sigurnost. Postoje razlike između NATO-a i Rusije o ovim pitanjima. Naše razlike neće biti lako savladati, ali raduje što smo sjeli za stol i razgovarali. Danas je Rusija govorila o zahtjevima koji uključuju primanje novih članica NATO saveza i povlačenje vojnih trupa s istoka Evrope", rekao je Stoltenberg.
Stoltenberg je naglasio kako je NATO jasno ponovio svoje stavove kada je riječ o proširenju saveza.
"Mi smo ponovili našu otvorenu politiku i pravo svake zemlje da odlučuje o svojoj sudbini. U isto vrijeme, NATO i Rusija izrazili su potrebu da se vratimo dijalogu i govorimo o narednim sastancima. NATO je spreman da se sastane ponovo s Rusijom i da stavimo konkretne prijedloge na sto", pojašnjava generalni sekretar.
"Rusija je prekršila dogovore i sporazume"
Generalni sekretar NATO saveza je govorio i o zahtjevima NATO saveza te je rekao kako se oni odnose prije svega na povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine, ali i Gruzije i Moldavije.
"NATO saveznici su jasni u vezi sa svim. Izražavamo zabrinutost zbog ruskog nagomilavanja snaga i pozivamo Rusiju da odmah deeskalira situaciju te da poštuje integritet susjeda. Dijalog je težak, ali neophodan. Ovo su šanse za konstruktivan razgovor i to se ne smije propustiti. Rusija ima vojne snage u Gruziji, Ukrajini, Krimu i Moldaviji. Te snage su tu nepozvane i nisu dobrodošle. NATO saveznici su pozvali Rusiju da povuče te snage. To su osnovni principi, da poštujete granice država. Nema kompromisa o tome", naglašava.
Također, pojasnio je kako se sastanci organizuju prije svega zbog aktivnosti Rusije.
"Mi smo u ovoj situaciji jer je Rusija prekršila dogovor. Rusija je počela postavljati rakete u Evropi i povrijedila sporazum o konvencionalnom i nuklearnom sporazumu. Taj sporazum se urušio zbog toga što je Rusija prekršila sporazum i raspoređivala rakete. Podržavamo kontrolu naoružanja i znamo da je moguće postići dogovor", govori Stoltenberg.
Na kraju, generalni sekretar ističe kako NATO nikada nije prisiljavao države da se pridruže savezu. Također, osvrnuo se na dešavanja u bivšoj Jugoslaviji i države koje su sada članice NATO saveza.
"NATO je odbrambena organizacija. Nikada nismo prisiljavali nikoga na ulazak. Širenje NATO-a nikada nije bilo agresivno. Države članice bivšeg Varšavskog pakta odlučile su da se pridruže NATO-u jer su istakle da im to pruža sigurnost. Jugoslavija se nije raspala zbog NATO-a. Bilo je nekoliko unutrašnjih razloga za to. NATO je došao kasnije da zaustavi rat u Bosni i Hercegovini. NATO nije mijenjao granice na Balkanu. Granice su se mijenjale zbog unutrašnjih razloga. NATO je bio tu da zaštiti ljude i to su na ovom sastanku potvrdile i države koje su činile bivšu Jugoslaviju, a koje su danas članice NATO-a", zaključio je Jens Stoltenberg.