Opoziciona koalicija će upravljati Sirijom u prijelaznom razdoblju od 18 mjeseci
Hadi al-Bahra razgovarao je s MEE na marginama konferencije Foruma u Dohi nekoliko sati nakon što su sirijski pobunjenici svrgnuli Bashara al-Assada, okončavši 54-godišnju autoritarnu vladavinu njegove porodice nakon gotovo 14 godina rata.
Al-Bahra je predsjednik Sirijske nacionalne koalicije, saveza opozicionih grupa formiranih u egzilu nakon pobune protiv Assada 2011. godine.
Rekao je da bi njegova opoziciona koalicija trebala biti proširena kako bi se dodali "novi elementi opozicije", a zatim će dobiti zadatak formiranja prijelazne vlade koja će obnašati dužnost predsjednika zemlje dok se ne ratificira novi ustav.
Al-Bahra je rekao da bi tranzicija trebala biti u skladu s Rezolucijom 2254 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, usvojenom 18. decembra 2015., koja ocrtava plan za političku tranziciju Sirije, uključujući prekid vatre u cijeloj zemlji, odgovornost za zločine te slobodne i poštene izbore prema novom ustavu.
Pobunjenički borci ušli su u Damask oko 5 ujutro po lokalnom vremenu bez otpora, brzo zauzevši međunarodnu zračnu luku, zgradu državne TV i mnoge druge strateške vladine objekte.
Vladine snage i osoblje navodno su se povukli sa svojih položaja, omogućivši nesmetano preuzimanje vlasti pobunjenicima. Sam Assad navodno se ukrcao u avion prije nego su pobunjenici stigli do glavnog grada i pobjegao.
Njegov premijer, Mohammad Ghazi al-Jalali, složio se s pobunjenicima da ostane u Siriji i podrži prijelaz na novi sistem.
“Cijenimo što premijer nije pobjegao poput predsjednika. Rizikovao je i ostao, ali onda se utješio znajući da mu niko neće nauditi. Zatim onda se također dobrovoljno javio da napravi tranzicijski plan tranzicije i organizira tranziciju", rekao je Al-Bahra.
Al-Bahra je govorio o potrebi očuvanja sirijskih institucija i zaštite ekonomije u sljedećoj fazi.
“Ne želimo rušiti postojeće državne institucije. Želimo ih nastaviti raditi", rekao je.
Pojasnio je da će dosadašnji državni službenici ostati na svojim radnim mjestima, a da će samo politički imenovani biti smijenjeni. Prioritet će biti poboljšati vladine usluge obukom i "ubrizgavanjem nove krvi" u agencije, uključujući i kroz "visokotehnološke sposobnosti".
"Moramo ponovno pokrenuti ekonomiju", rekao je, ali je istaknuo da će to zahtijevati potporu drugih zemalja.
"Sirija treba humanitarnu pomoć", rekao je, istaknuvši da je ove godine pomoć Siriji pala za 26 posto.
"Moramo pokrenuti rane projekte oporavka kako bismo olakšali život ljudima i također počeli povećavati sredstva za život ljudi i pružiti im prilike za posao. Ako uspijemo pokrenuti privredu u roku od godinu i pol do dvije godine, tada ćemo postati manje ovisni o humanitarnoj pomoći", kazao je al-Bahra.
Al-Bahra je rekla da su pobunjenici postavili "svjetski rekord" oslobađanjem glavnog grada Damaska u roku od manje od dvije sedmice nakon što su pobunjeničke skupine predvođene Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) Abu Mohammeda al-Jolanija započele svoju ofanzivu iz sjeverne pokrajine Idlib.
"Učinili smo to dok je međunarodna zajednica trebala normalizirati svoje odnose s Assadom", rekao je.
Vjerovali su da je on pobijedio, ali nikada nisu shvatili da sirijska kriza ima svoju vlastitu dinamiku.
Al-Bahra je rekao da je njegova vizija za novu Siriju "ujedinjena zemlja i narod, gdje svi građani imaju jednaka prava i dužnosti".
Govoreći o ulozi Sirijskih demokratskih snaga (SDF) kojima dominiraju Kurdi, a koje kontroliraju dijelove istočne Sirije, al-Bahra je rekao da treba prekinuti odnos s Kurdistanskom radničkom strankom (PKK), kurdskom oružanom skupinom označenom kao terorističke organizacije Turske, SAD-a i EU-a.
Rekao je da SDF "nije jasno stajao uz revoluciju u Siriji", te je u mnogim prilikama stao na stranu Assadove vlade.
Kazao je kako opozicija očekuje da SDF prekine svoje odnose s PKK kako bi bio uključen u prijelazno razdoblje.
"Oni bi trebali postati 100-postotna sirijska organizacija koja dijeli iste ciljeve", rekao je.
Al-Bahra je rekla da se sirijski prognanici sada mogu vratiti svojim domovima, ako nisu uništeni u borbama. Više od polovice stanovništva bilo je interno raseljeno ili prisiljeno živjeti kao izbjeglice u drugim zemljama od Assadovog nasilnog gušenja pobune 2011. godine.
"Sada imaju mogućnost da se vrate kući. Moju kuću u Damasku zaplijenili su vlada i Hezbolah. Visoki čelnik Hezbolaha živio je u mojoj kući. Sada mogu osloboditi svoju kuću, barem je dobiti natrag. I mogao bih češće posjećivati Siriju, i mogu imati mogućnost ostati u Siriji", kazao je al-Bahra.