Optuženo 16 osoba za spaljivanje Nusrat Jahan Rafi, upravnik medrese naredio ubistvo
Među optuženima su i dva učenika medrese te dva lokalna političara iz vladajuće stranke Awami koji su bili na istaknutim položajima u školi.
Tužitelji pozivaju na smrtnu kaznu za sve osumnjičene, a iz policije su kazali kako je Doula priznao na sudu da je naredio ubistvo. Kazali su i kako je 12 osoba priznalo da je učestvovalo u ubistvu, dok su dvojica političara negirali optužbe.
Naime, devetnaestogodišnja djevojka Nusrat Jahan Rafi polivena je kerozinom i zapaljena na krovu medrese 6. aprila, nakon što je prijavila svog nastavnika za seksualno uznemiravanje. Upravnik škole Siraj Ud Doula na kojeg se odnosila Nusratina optužnica također je među optuženima.
Policija vjeruje kako je upravo on naredio njeno ubistvo iz zatvora jer je odbila povući tužbu protiv njega. Ovaj slučaj izazvao je masovne proteste u Bangladešu i osvijetlio ranjivost žrtava seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja u ovoj zemlji.
Rafi je 27. marta optužila upravnika medrese da je pozvao u svoj ured i dodirivao na neprikladan način. Nakon toga nesretna djevojka istrčala je iz ureda i zajedno s porodicom, Doula prijavila policiji. Nakon toga upravnik medrese je uhapšen.
Šef policijskog ureda Banaju Kumaru Majumderu kazao je kako su Doula u zatvor posjetili saradnici koje je on poslao da preplaši Rafinu porodicu kako bi povukli tužbu. Kada to nisu uspjeli, upravnik je naredio da bude ubijena ako je to potrebno.
Na konferenciji za medije Majumderu je kazao da je ubistvo planirano pažljivo uključujući kupovinu kerozina, burki i rukovica.
Neki su čuvali vrata medrese kako bi bili sigurni da su učenici ušli, dok su drugi držali stražu ispred zgrade u kojoj je Nusrat trebala biti napadnuta. Prema izjavi koju je dala Nusrat, bila je namamljena na krov te zgrade od strane učenika. Navodno joj je rečeno da je pretučen jedan od njenih prijatelja.
Tamo je su je tjerali da povuče tužbu, no nesretna djevojka je odbila. Kad je odbila polili su je kerozinom i spalili.
U kolima hitne pomoći, bojeći se da možda neće preživjeti, snimila je izjavu na bratovom mobitelu i identificirala neke od napadača kao učenike u medresi.
Nakon smrti Rafi, bangladeška premijerka Sheikh Hasina obećala je da će svaka osoba koja je učestvovala u ubistvu biti izvedena pred lice pravde.
Ovo ubistvo šokiralo je cijelu naciju. Iako su stalni protesti prekinuti, ljudi su s velikom pažnjom pratili njen slučaj. Istragom je otkriveno da je ubistvo bilo mnogo bolje planirano nego što se ranije mislilo. Činjenica da se to dogodilo na mjestu gdje bi se djeca trebala osjećati najsigurnije i da se ubistvo desilo u vjerskoj ustanovi šokirala je sve.