Nužna za opstanak
54

Orwellova '84 kao realnost: Ruski ideolog Aleksandar Dugin objasnio zašto Rusija treba cenzuru

V. K.
Aleksandar Dugin (Foto: TV Bjelorusije)
Aleksandar Dugin (Foto: TV Bjelorusije)
Ruski ideolog Aleksandar Dugin objavio je na državnom mediju u ovoj zemlji tekst u kojem govori o tome kako je u modernoj Rusiji nužno uvesti represiju i cenzuru te je naglasio kako ona u nešto drugačijem obliku već postoji i na Zapadu.

U tekstu pod nazivom "Rusiji je potrebna cenzura i represija", Dugin objašnjava kako je rusko društvo sve dublje uvučeno u civilizacijski rat sa Zapadom te da zbog toga pitanje cenzura pa čak i represije postaje sve hitnije.

"Cenzura i represija postoje u svakom društvu. Uvijek se gradi oko dobro definirane ideologije, sistema osnovnih stavova i principa. U isto vrijeme, oni nikada nisu striktno navedeni u krivičnom ili upravnom pravu već prije određuju ideološki vektor koji djeluje kao dodatni pokretač zakona i njegove primjene. Šta je dozvoljeno, a šta ne, šta se može tolerisati, a šta zahtijeva nasilnu intervenciju države, nikada nije određeno zakonom", rekao je Dugin.

Nakon toga osvrnuo se na cenzuru u liberalizmu.

"Liberalizam svoju politiku cenzure gradi na kritici, marginalizaciji, demonizaciji bilo kakvih neoliberalnih teorija, sistema vrijednosti i praksi, kriminalizira ih uklanjanjem svega što je s njima povezano sa bilo kakvih informacijskih i mrežnih platformi, a zatim eliminira i same nosioce neoliberalnih stavova. To se zove woke kultura", pojasnio je.

U tom kontekstu, Dugin se osvrnuo na to kakva je cenzura potrebna ruskom društvu.

Kakva bi cenzura trebala biti u našem modernom ruskom društvu.

"Mi vodimo civilizacijski rat sa Zapadom gdje je trijumfovala liberalna ideologija. Mi afirmišemo tradicionalne vrijednosti, a predsjednik je čak donio i dekret da država zaštiti takve vrijednosti. To podrazumijeva ljubav prema otadžbini, pravdu, jaku porodicu, trijumf duha nad materijalnim, solidarnost itd. Stoga je sasvim očito da naša cenzura i naše represije moraju polaziti od drugih kriterija nego što je to slučaj na modernom Zapadu", ističe ruski filozof.

Tim povodom naglasio je i kako Rusija mora izgraditi suverenu cenzuru.

"Do sada je uveden princip zabrane kritiziranja predsjednika i vojske u kontekstu vojnih operacija. Sasvim jasni i transparentni kriteriji. Postoji i već usvojena odredba o zabrani javne kritike same specijalne vojne operacije (termin koji se u Rusiji koristi za invaziju op.a.). Što je sukob teži, ovi kriteriji će se strože primjenjivati", rekao je.

S obzirom na to da je, prema mišljenju Dugina, Rusija u ratu sa liberalima, vlast mora korigovati smjernice cenzure i jasnije definisati osnove ideološke represije.

"Liberal nikako ne može biti ruski patriota, jer sebe smatra 'građaninom svijeta' i nosiocem vrijednosti zapadne civilizacije. SAD ili EU liberal ipak može nekako podržati državu, pogotovo kada je u ratu sa neliberalnim protivnicima. Međutim, u Rusiji je takva situacija nemoguća. Naravno, ima i bivših liberala ili onih koji se greškom (zbog nedostatka znanja i razumijevanja) smatraju liberalima. Ne radi se o njima. Ipak, dijeliti ideologiju neprijatelja, s kojim se vodi pravi rat, već je prvi korak ka počinjenju zločina", mišljenja je Dugin.

Na kraju, Dugin je ponovio kako Rusija mora izgraditi vlastitu strategiju cenzure zbog neprijatelja kojim je okružena.

"Uopšteno govoreći, potrebno je ići dalje od sve tri političke ideologije evropskog modernog doba (liberalizam, komunizam i nacionalizam) i uspostaviti svoj autentični suvereni pogled na svijet na temelju temeljnih vrijednosti našeg naroda i naše države. Onda, počevši od toga, izgradite vlastitu strategiju cenzure i represije. Okrenut u ime jedinstva, moći i lojalnosti protiv ideoloških neprijatelja Rusije – otvorenih i prikrivenih", zaključio je Aleksandar Dugin.