Oštre optužbe na račun Trumpa obilježile potpredsjedničku debatu u SAD-u
Demokratkinja Kamala Harris je sinoć ispisala historiju tako što je postala prva Afroamerikanka koja je učestvovala u izbornoj debati za predsjedničke izbore.
Kamala Harris i Mike Pence su 90 minuta raspravljali o brojnim temama, poput pandemije koronavirusa, ekonomije, vanjske politike, rasizma i reforme policije.
Debata se održala u Salt Lake Cityju, a republikanac i demokratkinja bili su udaljeni tri metra i odvojeni pleksiglasom.
"I'm speaking." Minutes after Kamala Harris reprimanded Mike Pence during the #VPDebate, the phrase was all over merchandise being sold online.https://t.co/NWr9jcF3v7
— The New York Times (@nytimes) October 8, 2020
Raspravljalo se o brojnim temama
Suočavanje je počelo temom o pandemiji koronavirusa. Pence je branio Trumpov pristup i odgovor na zdravstvenu krizu i rekao da je on odmah na prvo mjesto stavio zdravlje Amerikanaca tako što je zabranio putovanja u Kinu.
S druge strane, Harris je istakla da smatra da su Trumpove odluke "najveći neuspjeh neke predsjedničke administracije u historiji zemlje", što potvrđuje više od 210.000 preminulih Amerikanaca.
"Minimalizirali su ozbiljnost koronavirusa. Međutim i dalje nemaju plan", istakla je Harris tokom debate.
Inače, Trumpovo postupanje tokom pandemije ne odobrava 56 posto Amerikanaca, a 38 posto odobrava, to su pokazali najnoviji podaci ankete Reutersa i Ipsosa koja je provedena od 2. do 6. oktobra.
Izbor sutkinje u Vrhovni sud
Demokratska potpredsjednička kandidatkinja Harris pozvala je Trumpovu administraciju da želi pobiti Obamacare i poručila da će time biti pogođeni milioni Amerikanaca.
Trump je nedavno tražio da Senat potvrdi Amy Coney Barret za sutkinju Vrhovnog suda prije izbora 3. novembra, što bi u toj najvećoj sudskoj instanci SAD-a stvorilo konzervativnu većinu, sa šestero konzervativaca i troje liberala, piše CNN.
"Neka američki narod popuni mjesto u Bijeloj kući, pa ćemo mi mjesto u Vrhovnom sudu", poručila je Harris.

Demokrati strahuju da će se izborom Amy Coney Barrett u Vrhovni sud ugroziti presuda iz 1973. o legalizaciji abortusa širom SAD-a.
Pence nije htio odgovoriti koji će stav zauzeti po tom pitanju ako se o njemu ponovo bude odlučivalo u saveznoj državi Indiani, njegovom rodnom mjestu, ali je rekao da se veseli izboru Barrett.
Rasizam i policijska brutalnost u SAD-u
Tokom debate se govorilo i o rasizmu u SAD-u, koji je u pratnji policijske brutalnosti izašao na vidjelo ove godine nakon ubistva Afroamerikanaca Georgea Floyda i Breonne Taylor.
Harris je rekla da je život medicinske sestre Breonne Taylor oduzet "nepravedno, tragično i nasilno" i podsjetila na proteste širom zemlje zbog Floydove smrti.
"Loši policajci su loši za dobre policajce", rekla je bivša tužiteljica.
S druge strane, Pence je upozorio da će se Biden i Harris vratiti Pariskom klimatskom sporazumu i uništiti ekonomiju. Optužio ih je da žele "povećati porez i pokopati ekonomiju novim zelenim sporazumom". Tvrdi da će tako ostati bez posla stotine hiljada ljudi.

Harris je uzvratila da Biden neće povećavati porez nikome ko zarađuje manje od 400.000 američkih dolara godišnje. Iskoristila je priliku da prozove Trumpa zbog neplaćanja poreza.
"Američka javnost ima pravo znati ko utječe na predsjednikove odluke", rekla je Harris.
Također je optužila Trumpa za udaljavanje od prijatelja i približavanje diktatorima, spomenuvši ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Dodala je da je Trump zauzeo "unilateralni pristup vanjskoj politici", a Ameriku smatra "manje sigurnom" zemljom otkako su se Sjedinjene Američke Države povukle iz nuklearnog sporazuma Irana i svjetskih sila iz 2015.
Pence je ponovio da Trumpova administracija smatra da je Kina odgovorna za zdravstvenu krizu u svijetu.

"Kinu treba kriviti za koronavirus. Predsjednik Trump nije sretan zbog toga, to je jasno dao do znanja", rekao je Pence.
Najznačajnija potpredsjednička debata u SAD-u
Prošlosedmičnu debatu Trumpa i Bidena pratilo je 73 miliona gledalaca.
Debate potpredsjedničkih kandidata u pravilu se prate s manjim zanimanjem, ali ne i u ovom slučaju.
U trenutku kada je i Trump bio zaražen koronavirusom, debata Pence-Harris dobila je nenadano na važnosti, s obzirom na to da je Pence ipak bliže Bijeloj kući nego je to bio prije Trumpove zaraze koronavirusom.
Međutim, Trump, uprkos zarazi, umanjuje opasnost koronavirusa i u srijedu se vratio u Ovalni ured u Bijeloj kući.
Debata u Salt Lake Cityju održala se u vrijeme kada nacija samo klizi iz jedne krize u drugu.
Jedinstvena politička situacija navela je Johna Hudaka s Brookings Institutiona da nazove debatu u Utahu "najvažnijom potpredsjedničkom debatom u američkoj historiji".