Otrovni oblaci vidljivi čak i iz svemira: Pakistan se guši u toksičnom smogu, razina opasna po život
Lahore, glavni grad pakistanske regije Pandžab s populacijom od 14 miliona, imao je u utorak ujutro indeks kvaliteta zraka viši od 400, prema podacima IQAir-a, platforme koja prati kvalitet zraka na globalnom nivou.
Svaka vrijednost iznad 300 smatra se opasnom po zdravlje, dok se vrijednosti od 0 do 50 smatraju dobrim. Početkom novembra, pojedini dijelovi Lahorea dostigli su vrijednost iznad 1.900, što je označeno kao rekord.
IQAir je u utorak takođe izvijestio da je koncentracija PM2.5 čestica – mikročestica koje ulaze u krvotok kroz pluća i mogu izazvati rak – u Lahoreu bila više od 50 puta iznad preporučenih granica.
Ovaj grad u istočnom Pakistanu često se svrstava među najzagađenija mjesta na svijetu. Regionalne vlasti su zabranile većinu aktivnosti na otvorenom, naredile ranije zatvaranje prodavnica i zatvorile škole i javne prostore do 17. novembra kao odgovor na zagađenje zraka.
Zdravstveni zvaničnici su izjavili da je više od 40.000 ljudi već dobilo medicinsku pomoć zbog respiratornih problema, dok su bolnice u regiji prijavile neviđeni porast pacijenata s iritacijom očiju, grla i konjunktivitisom.
Ujedinjene nacije upozorile su da je zdravlje 11 miliona djece u regiji Pandžab ugroženo ako se ne poduzmu mjere za borbu protiv toksičnog smoga.
"Prije ovih rekordnih razina zagađenja zraka, oko 12% smrtnih slučajeva djece mlađe od pet godina u Pakistanu bilo je povezano sa zagađenjem zraka. Utjecaj ovogodišnjeg izuzetnog smoga tek će se procjenjivati, ali znamo da dvostruko i trostruko povećanje zagađenja zraka ima razarajuće posljedice, posebno na djecu i trudnice", kazao je Abdullah Fadil, UNICEF-ov predstavnik u Pakistanu.
Više južnoazijskih zemalja suočava se sa smogom svake zime, jer hladan zrak zadržava prašinu, emisije i dim od paljenja polja. Dijelovi Indije, Pakistana, Nepala i Bangladeša bili su prošlog novembra prisljeni zatvoriti škole i poslove zbog zagađenja zraka. Mjesec dana kasnije, u Lahoreu je prvi put korištena umjetna kiša kako bi se suzbio opasni smog.