Inicirao Kazahstan
7

Ovih dana obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nuklearnih testiranja

Klix.ba
Na 64. zasjedanju Opće skupštine UN-a 2. decembra 2009. godine, na prijedlog Kazahstana donešena je rezolucija da se 29. august proglasi Međunarodnim danom borbe protiv nuklearnih testiranja.

Taj datum nije izabran slučajno je je 29. augusta 1991. godine Kazahstan po nalogu svog prvog predsjednika Nursultan Nazarbajeva, zatvorio u Semipalatinsku jedan od najvećih nuklearnih ispitnih poligona na svijetu, naslijeđen još iz doba Sovjetskog Saveza.

Usvajanjem historijske odluke, Kazahstan se dobrovoljno odrekao četvrtog najrazornijeg arsenala nuklearnog oružja na svijetu i dao je najznačajniji doprinos jačanju režima neširenja oružja. Četrdeset godina na teritoriju odlagališta ukupne površine 18,5 hiljada kvadratnih kilometara izvedeno je 456 nuklearnih eksplozija, a od čijih posljedica nastradalo je milion i po ljudi. Prvi "oblak gljiva" uzdigao prije točno 70 godina, 29. augusta 1949.

Kazahstanski prijedlog dobio je jednoglasnu podršku međunarodne zajednice, a mnoge su države sponzorirale rezoluciju Generalne skupštine UN-a. Usvajanjem rezolucije prepoznata je i uloga Kazahstana i doprinos Nursultana Nazarbajeva u jačanju globalne stabilnosti i sigurnosti. Rezolucijom se pozivaju sve države članice UN-a, civilno i akademsko društvo, mediji i pojedinci da na odgovarajući način obilježe Međunarodni dan borbe protiv nuklearnog testiranja.

Posebnu ulogu u zatvaranju Semipalatinskog poligona odigrao je međunarodni anti-nuklearni pokret "Nevada-Semey", na čelu s poznatim kazahstanskim pjesnikom i javnim i političkim likom Olzhasom Suleimenovim. Pokret je osnovan u februaru 1989 godine, a rad u njemu daje značajan doprinos jačanju svijesti o važnosti zabrane nuklearnih testiranja.

Ovo je globalna civilna inicijativa koju je predložio prvi predsjednik Republike Kazahstan za ujedinjenje međunarodnog mišljenja o svjetskom nuklearnom razoružanju i konačnom prestanku testova nuklearnog oružja. U okviru projekta, bilo ko na Zemlji može potpisati online peticiju pozivajući vlade svijeta na trajno odustajanje od nuklearnih testiranja i tako graditi korake prema svijetu oslobođenom od nuklearne prijetnje.

Kao priznanje posebnog historijskog doprinosa Kazahstana i prvog predsjednika Republike Kazahstan globalnim naporima na izgradnji svijeta bez nuklearnog nauružanja, na inicijativu izvršnog sekretara Sveobuhvatne organizacije za zabranu nuklearnog testiranja (CTBTO) Lassina Zerba, Nursultan Nazarbajevu dodijeljen je status "prvaka za svijet bez nuklearnih testova". To je objavljeno 27. augusta ove godine na vanrednoj sjednici Generalne skupštine UN-a.

U poruci sudionicima ove sjednice Generalne skupštine UN-a, Nursultan Nazarbajev je naglasio da je, "stječući nezavisnost 1991. godine, Kazahstan je napravio dobrovoljan izbor u korist napuštanja četvrtog najmoćnijeg arsenala nuklearnog oružja na svijetu. Historija je potvrdila ispravnost ovog koraka - svojim vrijednim primjerom pokazali smo da se čovjek može mirno kretati na putu ka napretku i boljitku te apelirali smo na međunarodnu zajednicu da slijedi primjer Kazahstana i udruži napore za zaustavljanje nuklearnog ludila".

Predvodnici ovog pokreta će nastaviti ciljani rad s državama koje još nisu potpisale CTBT kako bi poboljšale svoje razumijevanje prednosti suradnje s pokretnom. Bivša predsjednica Finske Tarja Halonen dobila je sličan status kao i prvi lider Kazahstana.

Međunarodni dan borbe protiv nuklearnih ispitivanja prvi je put održan 2010. godine. Od tada ovaj se dan svake godine obilježava održavanjem različitih događanja u UN-u i širom svijeta, uključujući simpozije, konferencije, izložbe, natjecanja, izdavanje publikacija, predavanja na akademskim institucijama, informativne emisije i druga događanja.

Ove godine, kao odgovor na pandemiju Covid-19, Međunarodni dan borbe protiv nuklearnih testova održat će se putem interneta na mnogim međunarodnim mjestima, uključujući sjedište UN-a u New Yorku.