Ostaju na Sredozemlju
63

Pad saveznika, ali ne i ambicija: Rusi postigli dogovor s pobunjenicima, zadržat će vojne baze?

Piše: B. H.
Rusi su formirali baze u Siriji 2017. (Foto: EPA-EFE)
Rusi su formirali baze u Siriji 2017. (Foto: EPA-EFE)
Rusija je blizu dogovora s novim sirijskim rukovodstvom o zadržavanju dviju ključnih vojnih baza u ovoj bliskoistočnoj državi, što je ključni cilj Kremlja nakon pada njegovog saveznika Bashara al-Assada.

Pregovori se vode o ostanku ruskih snaga u pomorskoj luci Tartus i na zračnoj bazi Hmeimim, prema osobama upoznatim s pitanjem u Moskvi, Europi i na Bliskom istoku, koje su tražile anonimnost zbog osjetljivosti teme.

Ministarstvo odbrane u Moskvi vjeruje da ima neformalni dogovor s grupom Hayat Tahrir Al-Sham, ili HTS, bivšom podružnicom Al-Kaide koja je predvodila ofanzivu za svrgavanje Assada, da može ostati na sirijskim bazama, rekao je izvor u Rusiji. Međutim, prema pisanju Bloomberga situacija bi se mogla promijeniti s obzirom na nestabilnost u Siriji.

Moskva je uspostavila kontakt s HTS-om u Damasku i nada se da će grupa "ispoštovati obećanja" o očuvanju sigurnosti stranih diplomata, citirala je državna ruska agencija zamjenika ministra vanjskih poslova Mihaila Bogdanova. Rusija planira zadržati svoje baze u Siriji jer borba protiv tzv. Islamske države, ili ISIL-a, još nije završena.

"Pretpostavljam da se svi slažu da borba protiv terorizma i ostataka ISIL-a nije završena. To zahtijeva kolektivne napore, i u tom smislu naša prisutnost i baza Hmeimim igraju važnu ulogu. Baze ostaju na sirijskoj teritoriji, gdje su i bile. Nisu donesene nikakve druge odluke", kazao je Bogdanov.

Status quo

Zapadni zvaničnici upoznati s interakcijama rekli su da je međunarodna zajednica neformalno izrazila interes za održavanjem statusa quo u vezi s ruskim bazama za sada, jer bi one mogle djelovati kao odvraćanje od eventualnog ponovnog pojavljivanja ekstremizma u zemlji.

HTS je signalizirao Rusiji da nije zainteresiran za neprijateljstva jer u zemlji nema očitih konkurenata njegovoj moći, dodali su zapadni zvaničnici.

ISIL, koji su SAD i druge zemlje proglasile terorističkom grupom, iskoristio je rane godine sirijskog građanskog rata, koji je počeo 2011. godine, kako bi osvojio velike dijelove teritorija na istoku zemlje i u susjednom Iraku. Grupa je konačno potisnuta krajem prošle decenije.

Ruska pomorska baza u Tartusu jedini je ruski centar na Sredozemnom moru. Aerodrom se koristi za opskrbu ruskih sigurnosnih operacija u Africi, omogućavajući Moskvi da projektuje politički i ekonomski uticaj i obnovi dio autoriteta koji je imala tokom Hladnog rata na ovom kontinentu.

Pad Assadovog režima praktično je učinio bezvrijednim 49-godišnje ugovore o zakupu baza koje je Rusija dobila 2017. godine, dvije godine nakon što je Putin poslao vojsku kako bi podržao Assadove snage i potisnuo opozicione borce.

Kremlj je proteklog vikenda odvezao Assada i njegovu porodicu u egzil u Rusiju nakon što je uvjerio sirijskog lidera da je izgubio rat protiv pobunjeničkih grupa koje su se približavale glavnom gradu Damasku.