Pakistanski taksist napušta Gvantanamo nakon 17 godina torture u zatvoru bez optužnice i suđenja
Rabbani je zatvoren nakon što je zamijenjen za traženog teroristu, a pretrpio je užasne torture iako nikad nije optužen za bilo kakav zločin, piše Russia Today.
Rabbanijevo puštanje na slobodu je najavljeno prošle sedmice i to nakon 19 godina u zatvoru od čega je 17 proveo u zloglasnom Gvantanamu. Sve je počelo u Paistano 2002. godine kada su ga uhapsile pakistanske vlasti vjerujućid a se radi o traženom teroristi Hassanu Ghulu. Ovaj taksista je uhapšen ispred Ghulovog stana te je prodan Amerikancima. Hapšenje se dogodilo istog dana kada je uhapšeno još nekoliko osoba pod sumnjom da su operativci terorističke organizacije Al Kaida. Među njima je navodno bio i član osiguranja ubijenog teroriste Osame Bin Landena.
Međutim, Rabbani nikada nije optužen za neki zločin, a sada se vjeruje da nikada nije bio povezan s terorizmom. Ipak, nakon hapšenja je proveo više od 545 dana u CIA-inom objektu u Afganistanu, a detalji su navedeni u izvještaju Američkog senata o mučenju iz 2014. godine. Pakistanac je dugo bio u okovima i s rukama podignutih iznad glave. To je mučna pozicija zbog čega je Rabbani pokušao odsjeći vlastitu ruku kako bi okončao bol.
Svjedočenja zatvorenika držanih u istom CIA-inom zatvoru govore o stalnoj tami, ćelijama punih insekata, o prebijanjima, nesanici i zakopavanju u simulirane grobnice, skidanju i posipanju hladnom vodom, kao i zabrani kupanja koja je trajala mjesecima.
Organizacija Reprieve, koja je objavila informaciju o Rabbanijevom oslobađanju, tvrdi da su istražitelji znali da "imaju pogrešnog čovjeka", ali da su ga uprkos tome mučili. Nakon više od godinu dana provedenih u CIA-inom objektu, Rabbani je transportovan u Gvantanamo na Kubi. Tu je proveo 17 godina bez optužnice i suđenja.
Njegov slučaj je privukao međunarodnu pažnju, a 2018. godine je napisao članak koji je objavljen u Los Angeles Timesu. U tom članku je opisao fizičko i seksualno zlostavljanje koje je pretrpio od čuvara, a naveo je i da je bilo prisilnog hranjenja. On je nekoliko puta bio u štrajku glađu jer se nalazio u zatvoru. U vrijeme pisanja člaka je patio od "stomačnih problema toliko akutnih da nije mogao variti čvrstu hranu bez povraćanja krvi", a tvrdio je i da mu je uskraćena probavljiva hrana.
Uvjeti u Gvantanamu su negativno utjecali na Rabbanijevo mentalno zdravlje.
"Nema ni jutra ni večeri, samo očaj", napisao je on.
"Ahmedovo oslobađanje je odavno zakašnjelo. Za nas koji smo ga podržavali, stigao je osjećaj olakšanja pomiješan s tugom zbog svega što je izgubio. No, nećemo slaviti dok se ne vrati porodici u Pakistan i ne zagrli 19-godišnjeg sina prvi put", izjavio je Reprieveov advokat Mark Maher.
Od 780 ljudi zatvorenih u Gvantanamu od njegovog otvaranja 2002. godine, 732 su premještena ili puštena, a 38 ih je još uvijek tamo. Devet zatvorenika je umrlo u zatvoru, a američki predsjednik Joe Biden je obećao da će zatvoriti Gvantanamo prije nego ode iz ureda. Isto je obećao i bivši predsjednik Barack Obama, ali obećanje nije ispunio.