Šta nakon Hamasa?
23

Palestinski premijer poručio da neće vladati Gazom bez rješenja i Zapadne Obale

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Palestinske vlasti se neće vratiti na upravljanje Gazom nakon sukoba Izraela i Hamasa bez sveobuhvatnog sporazuma koji uključuje Zapadnu obalu u palestinsku državu, rekao je premijer Mohammad Shtayyeh.

Izraelski civilni i vojni dužnosnici rekli su da je njihov plan za kraj rata u Gazi imati neki oblik prijelazne vlasti koja bi upravljala teritorijem, možda uključujući arapske države, što bi dovelo do obnove Palestinske uprave (PA), koja je izbačena iz Gaze u udaru Hamasa 2007.

Ali Mohammad Shtayyeh, koji je premijer od 2019., rekao je da PA neće surađivati bez povratka na istinski mirovni proces koji će rezultirati dvjema suverenim državama.

"Da palestinske vlasti odu u Gazu i vode poslove Gaze bez političkog rješenja za Zapadnu obalu, kao da palestinske vlasti idu na F-16 ili izraelskom tenku? Ne prihvaćam to. Naš predsjednik to ne prihvaća. Nitko od nas to neće prihvatiti. Mislim da nam treba sveobuhvatna, mirna vizija. Zapadnoj obali treba rješenje, a zatim povezati Gazu s njom u okviru rješenja s dvije države", rekao je Shtayyeh u intervjuu za The Guardian.

Prvi prioritet, rekao je Shtayyeh, bio je zaustaviti bombardiranje Gaze, kao i nasilje na Zapadnoj obali, u kojem su, kako je rekao, u posljednja tri tsedmice izraelske snage sigurnosti i doseljenici ubili 110 Palestinaca.

Vlada Benjamina Netanyahua nepokolebljiva je u tome da se nema namjeru vratiti pod izravnu upravu nad Gazom, što je učinila prije 2005. Shtayyeh je tvrdio da izraelska potreba da neko drugi upravlja teritorijem umjesto Hamasa međunarodnoj zajednici daje rijedaj stepen utjecaja za povratak na dvodržavno rješenje koje je Netanyahu sistematski demontirao tokom svog vremena na dužnosti.

PA je pozvala na hitan arapski samit, za koji se Shtayyeh nadao da će se održati 10. novembra, kako bi se obnovilo jedinstvo oko stvaranja funkcionalne palestinske države.

Godine 2020. Bahrein i Ujedinjeni Arapski Emirati potpisali su Abrahamov sporazum, normalizirajući odnose s Izraelom, zahtijevajući politički napredak za Palestince kao preduvjet. U vrijeme napada Hamasa, SAD je pokušavao potaknuti Saudijsku Arabiju da dogovori vlastiti sporazum o normalizaciji, ali su njeni čelnici inzistirali na tome da bi svaki sporazum morao donijeti značajne koristi za Palestince.

Shtayyeh je predvidio da će to biti zajedničko arapsko stajalište i primijetio da je bahreinski ministar vanjskih poslova u nedjelju posjetio Zapadnu obalu prvi put otkako je potpisala Abrahamov sporazum.

"Oni razgovaraju s nama, a mi i oni želimo sudjelovati. Razgovaramo s Marokancima, razgovaramo s Bahreincima i, naravno, spremni smo razgovarati s Emiratima. Imamo izvrsne radne odnose sa Saudijcima i tako dalje s Jordanom i Egipćanima", kazao je premijer.

Rekao je da među susjednim arapskim zemljama raste spoznaja da u regiji ne može biti mira bez političkog rješenja za Palestince.

"Uz svu iskrenost, Arapima smo se stvarno smučili. Oni žele vidjeti rješenje za pitanje Palestine jer smo mi bol za njih", rekao je Shtayyeh.

Za trajno mirovno rješenje, rekao je, američka bi administracija morala pokazati vodstvo, ističući da je Biden prvi američki predsjednik u posljednje vrijeme koji je došao na dužnost bez bliskoistočne mirovne inicijative.

"Nije čak ni imenovao mirovnog izaslanika, a dao je obećanja koja nikada nisu ispunjena. Kaže da se protivi naseljenicima, ali šta je učinio? Nastavio je financirati Izrael. Vi ste za dvije države, ali Izrael to uništava svaki dan, i što? Ti ne radiš ništa. Rekli ste da ćete ponovno otvoriti američki konzulat u Jeruzalemu... Sad će vaš mandat završiti, a vi to niste učinili... I to je izazvalo bijes. Mislim da je sada trenutak za američkog predsjednika i za Evropu da ponovno preuzmu vodstvo i kažu: ‘Spremni smo za dan poslije i sveobuhvatno rješenje, a ne djelomično rješenje’”, rekao je.

Takvo sveobuhvatno rješenje uključivalo bi palestinske izbore u Gazi i na Zapadnoj obali, uključujući istočni Jeruzalem, i izraelsku vladu bez Netanyahua, za kojeg je Shtayyeh rekao da "nije naš partner - on nas ne vidi kao partnere".

Također postoji sve veći bijes na Zapadnoj obali usmjeren na PA, koja se dugo suočavala s optužbama za korupciju i kronizam. Njezina slabost i nesposobnost da obrani živote Palestinaca istaknuta je krvoprolićem od 7. oktobra. Shtayyeh je, međutim, inzistirao da nikada neće napustiti nenasilje kako bi ponovno stekao popularnost.

“Abbas može biti popularan u jednoj minuti. “Može reći: ‘OK, naređujem palestinskim snagama sigurnosti da pucaju na Izraelce.’ Ali on je realan čovjek", rekao je premijer.

Međutim, Shtayyeh je priznao da bijes brzo raste među Palestincima i da je situacija na Zapadnoj obali "kipjela" i postala "ozbiljno opasna", ostavljajući PA zaglavljenu između bijesnog stanovništva i nasilne i bešćutne izraelske vlade.

"Uhvaćeni smo između nakovnja i čekića", rekao je.