Novi detalji
7

Pali avion pogođen iznad Čečenije? Iz Azerbejdžana upozoravaju Ruse na moguće posljedice

Piše: B. H.
Foto: Financial Times
Foto: Financial Times
Stručnjaci za avijaciju smatraju da je vatra iz ruskih protuzračnih odbrambenih sistema vjerovatno odgovorna za pad azerbejdžanskog aviona prije dva dana, u kojem je poginulo 38 osoba, dok je svih 29 preživjelih zadobilo povrede.

Avion Embraer 190 aviokompanije Azerbaijan Airlines bio je na letu iz glavnog grada Azerbejdžana, Bakua, prema ruskom gradu Groznom na Sjevernom Kavkazu u srijedu, kada je preusmjeren iz još uvijek nejasnih razloga i srušio se prilikom pokušaja slijetanja u Aktau, u Kazahstanu, nakon što je preletio Kaspijsko more na istok.

Avion se srušio oko 3 kilometra od Aktaua. Snimci s mobilnih telefona, koji kruže internetom, prikazuju avion kako pravi strmo spuštanje prije nego što je udario u tlo i eksplodirao u vatrenoj buktinji.

Drugi snimci prikazuju dio trupa aviona koji je otrgnut od krila, dok je ostatak aviona ležao prevrnut na travi.

Azerbejdžan je u četvrtak odao počast žrtvama pada aviona spuštanjem nacionalnih zastava na pola koplja. Saobraćaj je zaustavljen u podne, dok su sirene brodova i vozova označile minut šutnje širom zemlje.

Govoreći na konferenciji za novinare u srijedu, predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je da je prerano za spekulacije o uzrocima nesreće, ali je rekao da su vremenski uslovi natjerali avion da promijeni planiranu rutu.

"Informacije koje sam dobio govore da je avion promijenio rutu između Bakua i Groznog zbog pogoršanja vremenskih uslova i zaputio se prema aerodromu u Aktau, gdje se srušio prilikom slijetanja", rekao je Alijev.

Ruska civilna avijacijska vlast, Rosaviacija, saopćila je da preliminarne informacije ukazuju na to da su piloti preusmjerili let prema Aktau nakon što je došlo do udara ptice, što je izazvalo vanrednu situaciju na letu.

Vlasti u Azerbejdžanu, Kazahstanu i Rusiji bile su suzdržane u vezi s mogućim uzrokom nesreće, ali je jedan poslanik iz Azerbejdžana optužio Moskvu. Rasim Musabekov rekao je za azerbejdžansku novinsku agenciju Turan da je avion oboren dok je bio u vazdušnom prostoru iznad Groznog i pozvao Rusiju da izda zvanično izvinjenje.

"Oni koji su to učinili moraju odgovarati pred zakonom," izjavio je Musabekov za Turan, dodajući da bi žrtvama također trebala biti isplaćena odšteta. "Ako se to ne desi, odnosi između Bakua i Moskve preći na drugi nivo".

Kako je službena istraga o nesreći započela, neki stručnjaci ukazali su na rupe viđene na repnom dijelu aviona, sugerirajući da je avion mogao biti pogođen vatrom iz ruskih protuzračnih sistema koji su branili od ukrajinskog napada dronovima.

Ukrajinski dronovi ranije su napadali Grozni, glavni grad ruske republike Čečenije, i druge regije u Sjevernom Kavkazu. Zvaničnik u Čečeniji izjavio je da je još jedan napad dronovima na regiju spriječen u srijedu, iako savezne vlasti nisu izvijestile o tome.

Mark Zee iz OPSGroup-a, organizacije koja prati sigurnosne rizike u svjetskom zračnom prostoru i na aerodromima, rekao je da analiza slika ostataka srušenog aviona ukazuje na to da je gotovo sigurno pogođen raketom zemlja-zrak (SAM).

"Ima još mnogo toga za istražiti, ali na visokom nivou procjenjujemo vjerovatnost da je avion pogođen raketom SAM između 90 i 99 posto", izjavio je Zee .

Osprey Flight Solutions, britanska firma za sigurnost u avijaciji, upozorila je svoje klijente da je "let Azerbaijan Airlinesa vjerovatno oboren od strane ruskog vojnog protuzračnog sistema." Osprey pruža analize za aviokompanije koje još uvijek lete u Rusiju nakon što su zapadne aviokompanije obustavile letove tokom rata.

Izvršni direktor Ospreya, Andrew Nicholson, rekao je da je kompanija izdala više od 200 upozorenja o napadima dronova i protuzračnim sistemima u Rusiji tokom rata.

"Ovaj incident je bolan podsjetnik zašto radimo to što radimo," napisao je Nicholson na internetu. "Bolno je znati da su, uprkos našim naporima, izgubljeni životi na način koji je mogao biti spriječen."

Yan Matveyev, nezavisni ruski vojni stručnjak, primijetio je da slike repnog dijela srušenog aviona otkrivaju oštećenja koja su kompatibilna s gelerima iz male rakete zemlja-zrak, poput sistema protuzračne odbrane Pantsyr-S1.

"Izgleda da je repni dio aviona oštećen gelerima neke rakete", rekao je Matveyev.

Matveyev je dodao da ostaje nejasno zašto su piloti odlučili letjeti stotinama milja istočno preko Kaspijskog mora, umjesto da pokušaju sletjeti na bliži aerodrom u Rusiji nakon što je avion pogođen.

"Možda su neki sistemi aviona radili neko vrijeme i posada je vjerovala da mogu sigurno sletjeti," rekao je Matveyev, dodajući da je posada možda također bila suočena s ograničenjima za slijetanje na druge lokacije u Rusiji.

Caliber, azerbejdžanski informativni portal blizak vladi, također je tvrdio da je avion pogođen od strane ruskog sistema Pantsyr-S dok se približavao Groznom. Portal je postavio pitanje zašto ruske vlasti nisu zatvorile aerodrom uprkos očitom napadu dronovima u tom području. Khamzat Kadirov, šef Savjeta za sigurnost Čečenije, rekao je da su protuzračne odbrane oborile dronove koji su napadali regiju u srijedu.

Caliber je također postavio pitanje zašto ruske vlasti nisu dozvolile avionu da prinudno sleti u Groznom ili na druge obližnje ruske aerodrome nakon što je pogođen.

Upitan o tvrdnjama da je avion pogođen protuzračnim sistemima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da bi "bilo pogrešno iznositi hipoteze prije nego što istražitelji donesu svoj zaključak".

Predsjednik kazahstanskog parlamenta Maulen Ashimbayev također je upozorio na brzoplete zaključke na osnovu slika fragmenata aviona, opisujući optužbe o protuzračnoj vatri kao neutemeljene i neetičke.

Prema kazahstanskim zvaničnicima, među putnicima aviona bilo je 42 državljana Azerbejdžana, 16 Rusa, šest Kazahstanaca i tri Kirgistanca. Rusko ministarstvo za vanredne situacije u četvrtak je prebacilo devet preživjelih Rusa u Moskvu na liječenje.