Imenovan po nogometnoj superzvijezdi iz 1950-ih i 1960-ih godina, Mihajlu Meshiju, stadion ima kapacitet od više od 27.000 mjesta, ali je u njemu danas na misi boravilo manje od 3.000 ljudi dok su njegove obojene tribine bile uglavnom prazne.
Gruzija je većinski pravoslavna zemlja. Sudeći po Vatikanu, ona ima 112.000 katolika, ili 2,5 posto od ukupnog stanovništva, ali gruzijska vlada procjenjuje da je ta cifra skoro pet puta manja, oko 20.000 ljudi.
"Mala i voljena pastvo Gruzije, koja si tako odana humanitarnom radu i obrazovanju, primi ohrabrenje od Božjeg pastira, vjeruj u Onoga koji te nosi na ramenima i tješi", poručio je Franjo u propovjedi, prenosi dpa.
Vatikan je očekivao da gruzijska Pravoslavna crkva pošalje delegaciju, čak i nakon saopćenja iz ove sedmice iz lokalne patrijaršije u kome se navodi da njeno svećenstvo ne može učestvovati u katoličkoj vjerskoj službi zbog "dogmatskih razlika" koje datiraju od Srednjeg vijeka.
Na kraju se nije pojavio nijedan pravoslavni svećenik, potvrdio je portparol Vatikana Greg Burke. Njihovo prisustvo predstavljalo bi još jednu gestu dobre volje nakon sastanka Franje s patrijarhom Iljom Drugim u subotu.
Završavajući misu, papa se udaljio od napisanog govora, zahvaljujući se običnim pravoslavnim vjernicima, a ne predstavnicima Crkve, zbog prisustva službi. Gruzijski predsjednik Giorgi Margvelašvili također je prisustvovao misi.
Lokalni mediji u Gruziji, bivšoj sovjetskoj državi uvučenoj u "zamrznuti sukob" s Moskvom oko secesionističkih regija Južne Osetije i Abhazije, posvetili su malo pažnje papi, fokusirajući se umjesto toga na parlamentarne izbore zakazane za 8. oktobar.
Franjina posjeta Gruziji dio je trodnevne turneje po regiji Kavkaza, koja se proteže preko Evrope, Rusije i Bliskog istoka, koja ima za cilj promovirati mir i vjersku toleranciju. Papa je već u junu obišao tu regiju kada je posjetio Armeniju.
Turneja se završava u nedjelju u Azerbajdžanu, naftom bogatoj muslimanskoj zemlji s problematičnim dosjeom na polju ljudskih prava i koja je u dugogodišnjem teritorijalnom sporu s Armenijom oko pokrajine Nagorno-Karabah.