Pentagon najavljuje pakt o testiranju hipersoničnih raketa s Velikom Britanijom i Australijom
Sve veći uticaj i značaj hipersoničnog oružja intenzivirao je napore SAD-a ka stvaranju zajedničkog pakta koji bi bio usmjeren na partnerski pristup ovoj tehnologiji.
Pentagon je u ponedjeljak najavio novo partnerstvo za hipersonično testiranje s Australijom i Ujedinjenim Kraljevstvom, sporazum usmjeren na poboljšanje objekata i razmjenu informacija u tri zemlje.
Partnerstvo nazvano Hypersonic Flight Test and Experimentation projekat, ili HyFliTE integrisati će do šest trilateralnih kampanja za testiranja hipersoničnih letova koje će se održati do 2028. godine.
"Povećavamo našu kolektivnu sposobnost da razvijemo i isporučimo ofanzivne i defanzivne hipersonične tehnologije kroz robusnu seriju trilateralnih testova i eksperimenata koji će ubrzati razvoj hipersoničnih koncepata i kritičnih tehnologija za omogućavanje", izjavila je podsekretarka odbrane za istraživanje i inženjering Heidi Shyu.
Sporazum spada u drugi stub trilateralnog odbrambenog pakta poznatog kao AUKUS, koji je fokusiran na razmjenu tehnologije i napredni razvoj sposobnosti. Prošle godine, Pentagon je najavio niz zajedničkih vježbi i izazova kako bi potaknuo saradnju u oblastima kao što su autonomna oružja i elektronsko ratovanje.
Najava ne nudi detalje o nadolazećim testnim kampanjama, ali napominje da će se ti napori financirati iz fonda od 252 miliona američkih dolara.
HyFliTE će se nadovezati na prethodne testove između SAD-a i Australije, koji zajedno provode hipersonična istraživanja više od 15 godina. Kroz program su istraživali buduće dizajne oružja i podsistema velike brzine i sproveli niz letnih testova.
Program je imao za cilj da razvije preciznu udarnu raketu od 5 Maha, pokretanu scramjet motorom, a koji bi nosio taktički borbeni avion.