Pogled iz SAD-a
23

Pentagon objavio izvještaj o vojnoj moći Kine, posebno zabrinuti zbog jedne vrste oružja

B. R.
Kina ima skoro milion vojnika (Foto: EPA-EFE)
Kina ima skoro milion vojnika (Foto: EPA-EFE)
Procjena Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država (Pentagon) je da će Kina do 2035. godine imati 1.500 nuklearnih glava. Ukazano je da Amerikanci za Kinezima zaostaju u razvoju hipersoničnog oružja.

Najmnogoljudnija država na svijetu je za kratko vrijeme uspjela u tome da premaši broj od 400 nuklearnih glava. U Pentagonovom izvještaju je istaknuto da se Peking posvetio ubrzanom razvoju nuklearne snage u nastojanju da izazove SAD kao svjetsku silu broj jedan.

Konstatovano je da Kinezi koriste svoju rastuću vojnu snagu za stvaranje međunarodnog sistema kojim će dominirati njihov pogled na svijet. Upozoreno je da to predstavlja izazov američkoj nacionalnoj sigurnosti. Primjećeno je da je Kina sada daleko od onoga što se nekada nazivalo "mršavo i učinkovito nuklearno odvraćanje". Naglašeno je da sada njena nuklearna snaga počiva na mogućnosti lansiranja nuklearnih raketa sa kopna, mora i iz zraka, što zabrinjava Washington.

U američkom izvještaju je navedeno i to da je Kina prošle godine imala 135 testiranja balističkih projektila, što je više od ostatka svijeta zajedno. Izdvojeno je i kinesko testiranje hipersonične rakete, jer je to postignuće kojem se SAD-u dalo na znanje da zaostaje u razvoju hipersoničnog oružja. Prema neimenovanom američkom zvaničniku, kineska hipersonična raketa je preletila 40.000 kilometara te se pokazalo da je to do sada najduži let jedne kineske rakete koja se lansira sa kopna.

Osim toga, kineska vojska razvija svemirsko i protusvemirsko oružje. Ima skoro milion vojnika, najveći mornaricu na svijetu po broju brodova i treću po veličini zračnu snagu na svijetu. U ovogodišnjoj strategiji za nacionalnu odbranu Kine upravo su SAD identificirane kao najveći izazov Kine, prenosi CNN.