Uz pomoć zapadnog oružja
127

Pentagon: Počeo je glavni udar ukrajinske kontraofanzive

G. M.
Napad uz pomoć zapadnog oružja
Napad uz pomoć zapadnog oružja
Glavni zamah gotovo dvomjesečne ukrajinske protuofenzive sada je u toku na jugoistoku zemlje, rekla su u srijedu dvojica dužnosnika Pentagona.

Kako su naveli, stigle su hiljade vojnika kao pojačanje, od kojih su mnogi obučeni i opremljeni od strane Zapada i do sada su držani u rezervi, javio je "The New York Times".

Dužnosnici su govorili pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o detaljima. Njihovi su se komentari podudarali s izvještajima s fronta u srijedu, gdje su se artiljerijske borbe rasplamsale duž južne crte u regiji Zaporožje.

Igor Konašenkov, glavni glasnogovornik ruskog ministarstva obrane, izvijestio je o "masovnom" napadu i žestokim borbama južno od Orihiva, grada koji Ukrajina drži oko 80 kilometara sjeverno od Azovskog mora.

Vladimir Rogov, dužnosnik kojeg je Moskva imenovala u južnoj Ukrajini, rekao je da su u napadu učestvovale ukrajinske trupe koje su obučavane u inostranstvu i opremljene s oko 100 oklopnih vozila, uključujući Leoparde njemačke proizvodnje i borbena vozila Bradley američke proizvodnje.

Drugi ruski okupacijski dužnosnik u Zaporožju, Jevgenij Balitski, rekao je da je Ukrajina od utorka 36 puta pokušala granatirati naselja u regiji. Ruske tvrdnje da su ukrajinski napadi odbijeni nisu se mogle odmah potvrditi.

Ukrajinska vojska duž južnog fronta saopćila je u srijedu da je potiskivala ruske trupe, ali njihov napredak je bio postupan bez većih proboja. Usporila su ih minska polja, a neki su rekli da su najveće prepreke ruska artiljerijska vatra i zračni napadi.

Ukrajinski dužnosnici rekli su američkim dužnosnicima da će povećane ukrajinske snage pokušati napredovati prema jugu kroz ruska minska polja i druge utvrde prema gradu Tokmak i, ako uspiju, do Melitopolja, blizu obale.

Njihov cilj je presjeći takozvani kopneni most između dijela Ukrajine pod ruskom okupacijom i Krimskog poluotoka ili barem napredovati dovoljno daleko da strateški važan poluotok stave u domet ukrajinskog topništva.

Rusija je 2014. preuzela Krim od Ukrajine i koristi ga kao bazu za svoju crnomorsku flotu, kao i za opskrbu svojih snaga na jugu.

Nova bi operacija, ako bude uspješna, mogla trajati jednu do tri sedmice, rekli su ukrajinski dužnosnici dužnosnicima u Washingtonu.