Pitanje fluora u vodi ponovo tema izbora u SAD-u, Trump podržao kontroverzni stav Kennedyja mlađeg
U komentaru Trumpove kampanje, Kennedy je rekao kako će podržati politike Donalda Trumpa, naročito kada je riječ o javnom zdravstvu.
"Trumpova Bijela kuća će savjetovati sve američke vodovodne sisteme da uklone fluorid iz javnog vodovoda. Fluorid je industrijski otpad koji se povezuje s artritisom, frakturama kostiju, rakom, gubitkom koeficijenta inteligencije i bolestima štitne žlijezde", napisao je Kennedy.
U intervjuu za NBC News Trump je komentirao ove najave Kennedyja te je rekao kako mu one zvuče sasvim uredu.
"Pa, još nisam razgovarao s njim o tome, ali meni zvuči uredu. Znate, moguće je", rekao je Trump.
Trump je također rekao kako će Kennedy imati veliku ulogu u zdravstvenoj zaštiti te je komentirao i zabranu određenih vakcina.
"Vidite, ja ću razgovarati s Kennedyjem i drugim ljudima i donijet ću odluku. On je veoma talentovan momak i ima čvrste stavove"
Fluor se, prema izvještajima američkog Centra za prevenciju bolesti (CDC) nalazi u životnoj sredini kako u vodi, tako i u nekim namirnicama.
Mineral je široko rasprostranjen u prirodi, a oslobađa se iz stijena u tlo i vodu.
"To nije industrijski otpadni proizvod. To je prirodna supstanca", rekao je profesor Oliver Jones, profesor hemije na Univerzitetu RMIT.
Fluorid se decenijama dodaje vodi za piće i pastama za zube jer jača zube i sprečava karijes.
CDC je ranije preporučio fluorizaciju vode kao isplativ način poboljšanja oralnog zdravlja Amerikanaca i zaštite od karijesa..
Izloženost fluoru iznad preporučene količine za javno zdravlje tokom mnogo godina može dovesti do fluoroze skeleta, stanja koje je rijetko u SAD-u i koje uzrokuje slabije kosti i bolove u zglobovima.
Previše fluora također može dovesti do dentalne fluoroze, koja je kozmetička i može dovesti do toga da vanjski sloj zuba ima bijele mrlje ili linije.
Prema podacima CDC-ja, skoro tri četvrtine američke populacije, oko 209 miliona ljudi, opskrbljuje se sistemima za pitku vodu koji su fluorirani, ali je fluor u tim sistemima u ograničenim i dozvoljenim količinama.
Iako su brojni političari, bliski republikanskim krugovima, također govorili o tome kako je fluor štetan, brojne studije pokazale su kako se za sada ne mogu naći poveznice između fluorida u vodi i oboljenja koja se spominju u javnosti.
Desetine zemalja širom svijeta umjetno fluorišu vodu za piće. Od 2012. godine, oko 435 miliona ljudi širom svijeta ima pristup vodi sa fluorom u preporučenim količinama.
Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Kanada, Novi Zeland, Australija i Brazil su među zemljama koje dodaju fluor u vodu barem u nekim regijama.