Pojasnio razloge
99

Plenković: Poštujem institucije BiH i nemam ništa protiv Komšića, ali kako to da sam od svih prijatelja baš ja Putin

B. H.
Foto: I. L./Klix.ba
Foto: I. L./Klix.ba
Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković se nakon sastanka s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, premijerom Nizozemske i Mark Rutteom i predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto obratio novinarima.

Premijer Plenković se na početku zahvalio domaćinima na gostoprimstvu, te svim sudionicima na uspješnom sastanku. Kazao je kako sastav današnjeg izaslanstva koje je posjetiolo BiH nije slučajan.

"Ovaj posjet je plod rasprave evropskog vijeća u decembru kada je BiH dobila zaključke koji vode ka otvaranju pregovora. Naš današnji posjet služi kao poticaj BiH da u sljedećim sedmicama donese zakone i reforme kako bi dala argumente evropskoj komisiji, prije svega predsjednici von der Leyen kao i Oliveru Varhelju da u svom izvješću koje će pripremiti 21 marta da donesu pozitivnu odluku o otvaranju pregovora", kazao je Plenković.

Pojasnio je kako se Bosni i Hercegovini pružila jedinstvena šansa kakva se nije mogla zamisliti ranije.

"U protekle dvije godine dogodile su se tektonske promjene u politici proširenja. Da nas je neko pitao prije dvije godine za Ukrajinu i Moldaviju, njihovo otvaranje pregovora rekli bi ne, međutim ruska agresija na Ukrajinu i Putinova politika ubrzala je proces proširenja. Ovaj promijenjen kontekst daje šansu BiH da ulovi korak", dodao je Plenković.

Kazao je kako je Hrvatska godinama najveći i najčvršći prijatelj BiH kada je riječ o EU integracijama.

"Sada je trenutak, ovaj posjet i prozor politički da se naprave iskoraci o zakonima u sudovima, o VSTV i o zakonu o sprječavanju pranja novca koji će omogućiti komisiji da donesu tu odluku u martu. Moj dojam je da je ta odluka itekako shvaćena ovdje u BiH. U narednim sedmicama uz podršku svih nas BiH bi trebala dobiti argumente da ta odluka bude donesena", istakao je Plenković.

Premijer Hrvatske je kazao kako je ovo posljednja šansa za BiH u ovoj godini.

"Ovo je zadnja godina rada ove Komisije, zadnji dani Parlamenta. Uskoro počinje kampanja. Ako se propusti mart izgubit će se cijela godina tu nema nikakvih dilema. Moj je apel da se ovaj prozor itekako iskoristi, a Hrvatska će raditi sve da podrži BiH u toj ključnoj odluci", kazao je Plenković.

Kada je riječ o jutrošnjem "izbjegavanju" Komšića u Predsjedništvu BiH Plenković je kazao kako nije riječ o ignoriranju institucija, nego o stvarima koje su ranije rečene.

"Kada je riječ o tome da se jutros nisam priključio kolegama u Predsjedništvu, moj potez nikako nije bio usmjeren da iskažem nepoštovanje prema institucijama, dapače zahvaljujući Hrvatskoj ovaj tim Evrope je u Sarajevu i nije slučajno u ovom statusu ovako rano u ovoj godini govori. Moj potez odnosi se na jedan problem koji postoji u BiH od 2006. On se ponovio 2010. 2018. i 2022. godine a odnosi se na izbor hrvatskog člana predsjedništva", kazao je Plenković.

Ponovio je je stav Hrvatske da je Komšić biran većinski voljom glasovima drugog naroda.

"Mi kao Hrvatska smo jako protiv, ne zato što smo protiv Komšića i Predsjedništva nego zato što smatramo da je važno da ravnopravnost u BiH očituje u izbornom procesu. On je član Predsjedništva koji predstavlja hrvatski narod, ali bez legitimiteta i stoga ga nismo primili niti smo ga posjetili ovdje", poručio je Plenković.

Na komentare da se ranije sretao s Komšićem kazao je kako su se sreli neformalno, kako bi pitao Komšića "kako je baš on u njegovim riječima Putin".

"Kako od svih prijatelja BiH da ja u njegovim riječima budem Putin", kazao je Plenković referirajući se na razgovor s Komšićem prije nekoliko mjeseci. Premijer Hrvatske je aludirao na Komšićev govor na Općoj skupštinu UN-a u New Yorku.

Na kraju je kazao kako je njegova politika prema BiH konzistentna, te da je došao kako bi svim srcem pomogao BiH.