Naučnici saglasni
448

Plin koji najviše prijeti planeti i ubrzava klimatske promjene

V. K.
(Foto:Shutterstock)
(Foto:Shutterstock)
Smanjenje emisije ugljičnog dioksida jedan je od načina borbe protiv utjecaja klimatskih promjena. Međutim, po prvi put u izvještaju UN-a o ovom problemu naglašena je potreba kontrole nevidljivog plina metana.
Prema Međuvladinom izvještaju za klimatske promjene (IPCC), koncentracija metana u atmosferi najveća je od perioda kako se bilježe mjerenja na Zemlji.

S obzirom da se Zemlja približava kritičnom pragu povećanja temperature, te se procjenjuje da će u naredne dvije decenije temperatura vjerovatno porasti za više od 1,5 stepeni celzija (što je više od prihvatljivog još iz predindustrijskog doba, odnosno perioda od 1850. do 1900. godine), naučnici kažu kako se emisija metana mora brzo smanjiti.

Charles Koven, jedan od autora izvještaja IPCC-a rekao je da metan ima nevjerovatnu moć zagrijavanja što šteti samoj klimi.

"Najbrži način na koji bismo mogli ublažiti neke klimatske promjene koje već vidimo, bar kratkoročno, jeste smanjenje metana. Kada bi svijet sutra prestao emitovati ugljični dioksid, temperature se ne bi počele smanjivati ni u narednih nekoliko godina zbog toga što CO2 ostaje dugo u atmosferi. Smanjenje metana predstavlja najjednostavniji način za ublažavanje klimatskih promjena", rekao je Koven.

Nivo metana u porastu

Iako je tokom početka 21. stoljeća razina metana u atmosferi bila niska, u posljednjoj deceniji zabilježen je veliki porast, a to potvrđuju i tabele petogodišnjeg rasta razine metana.

Porast nivoa metana u atmosferi (Foto:CNN)
Porast nivoa metana u atmosferi (Foto:CNN)

"Metan curi iz bušotina nafte, cjevovoda za prirodni plin i same opreme za preradu. Prema podacima američke Uprave za informacije o energetici, SAD ima na hiljade aktivnih bušotina za prirodni gas, milione napuštenih bušotina i nekoliko rafinerija koje prerađuju gas. Prema izvještaju Fonda za zaštitu okoliša, svaki treći Amerikanac živi u okruženju s naftom i plinom koji predstavlja rizik po klimu, ali i javno zdravlje", navodi se u izvještajima o klimatskim promjenama.

Donedavno, organizacijama je bilo izuzetno teško pratiti curenje metana i lokacije gdje se javljaju ovi problemi. Međutim, naprednom tehnologijom koja se oslanja na infracrvene kamere i satelite, naučnici mogu procijeniti emisiju metana u atmosferi širom svijeta.

Klimatolozi NASA-e i Nacionalne uprave za okeane i atmosferu ranije su za CNN izjavili kako će se pogubne klimatske promjene u klimatskom sistemu samo pojačavati ukoliko ljudi ne prestanu koristiti goriva koja sagorijeaju i ispuštaju u atmosferu plinove poput metana.

"Što se tiče ugljičnog dioksida, oduvijek smo znali da je prisutan u elektranama, dimnjacima i sličnim stvarima. Međutim, kada je riječ o metanu, do posljednjih nekoliko godina nismo razumjeli koliki utjecaj on zaista ima na atmosferu", rekao je profesor Robert Jackson za CNN.

Najveći proizvođači metana: Od krava pa do rudnika

Trenutno, u svijetu postoji nekoliko najvećih "proizvođača" metana. Širom svijeta trenutno se odvija eksploatacija uglja što svakako povećava emisija metana u atmosferi. Također, izvještaji jasno pokazuju i situaciju po kontinentima.

U Sjevernoj Americi 14 posto emisije metana dolazi od proizvodnje nafte i plina, a nakon toga slijede životinje poput krava sa 10 posto. U Kini, rudnici predstavljaju najveće "proizvođače" metana te doprinose s 24 posto u ukupnoj emisiji ovog plina.

Najveći
Najveći "proizvođači" metana u svijetu (Foto:CNN)

Međunarodna agencija za energiju procijenila je kako bi industrije nafte i plina širom svijeta mogle smanjiti emisiju metana i do 75 posto pomoću tehnologija koje su već dostupne.

"Ono što budemo radili u narednih nekoliko godina odredit će kakav ćemo svijet imati i kakav svijet zapravo ostavljamo našoj djeci. Moramo se što brže prebaciti na čistu energiju i zaustaviti zagađenje, ali i curenje metana", rekla je klimatska aktivistkinja Lisa DeVille.