Počeo je trgovinski rat Washingtona i Pekinga: Na američke carine odmah stigao kineski odgovor
On ih vidi kao način da se vrate radna mjesta u SAD, povećaju porezni prihodi i riješe problemi s američkim granicama. Trump također vjeruje da su trgovinski partneri, uključujući zapadne saveznike, iskoristili prednosti SAD-a i vidi carine kao način da im se uzvrati. Često je optuživao Kinu za nepoštenu trgovinsku praksu.
Ali ovaj put američki predsjednik kaže da koristi carine ne samo iz ekonomskih razloga. Kaže da želi okončati "pošast fentanila", moćnog opioida koji svake godine ubija desetine hiljada Amerikanaca. Njegova administracija kaže da hemikalije koje se koriste za proizvodnju droge dolaze iz Kine, dok je meksičke bande ilegalno snabdijevaju i imaju laboratorije za fentanil u Kanadi.
U ponoć su na snagu stupile carine u visini od 10% koje je Trump dolaskom na funkciju predsjednika najavio Kinezima.
Ovaj potez eskalira trgovinske tenzije između dvije najveće svjetske ekonomije. Peking je ranije pozvao na pregovore o sporazumu, no sporazum nije postignut.
Nedugo nakon što Amerika nije povukla odluku o carinama, Kina je obavijestila da će uvesti jednake mjere.
Oni će pogoditi američki uvoz automobila sa velikim motorima, kamioneta, uglja, tečnog prirodnog gasa, sirove nafte i poljoprivrednih mašina.
U narednim satima bit će poznati više detalja, a očekuju se i reakcije s obje strane.
Trump je ranije obećao da će Kanadi i Meksiku uvesti carine od 25 posto na uvoz, ali je odustao u posljednjem trenutku razgovora sa liderima tih zemalja.
Lideri dva najveća trgovinska partnera Amerike, kanadski premijer Justin Trudeau i meksička predsjednica Claudia Sheinbaum, složili su se s raznim mjerama usmjerenim na jačanje sigurnosti granica i suzbijanje krijumčarenja droge.
Ovi dogovori doveli su do toga da je Trump pristao na 30-dnevne pauze u vezi s njegovim predloženim carinama.