Na mnogo načina, prošla godina je predstavljala prekretnicu u tehnološkom napretku. Skoro preko noći, OpenAI-jev veliki jezički model ChatGPT postao je popularno ime i AI je bio nadohvat mase. Ipak, gledajući ispod površine, na inovacije utječe nekoliko nevidljivih faktora, od institucionalnog okruženja i izvoza visoke tehnologije do istraživačkih talenata i poduzetničke kulture.
Švicarska je 13. godinu zaredom proglašena za najinovativniju zemlju svijeta. Među ključnim faktorima koji naglašavaju njen rang su politika poslovanja i obim prijava patenata. Istraživačke institucije svjetske klase i kvalifikovana radna snaga ove zemlje su također ključni sastojci u podsticanju inovacija.
Švedska je zauzela drugo mjesto zbog izvrsnosti u poslovnoj sofisticiranosti, zapošljavanju sa intenzivnim znanjem i istraživačima po glavi stanovnika. SAD su zauzele treće mjesto u ukupnom poretku, imale su najviše ocjene primljenog rizičnog kapitala, globalnih investitora u korporativno istraživanje i razvoj (R&D) i ukupne vrijednosti jednoroga, odnosno startupa koji su postali vrijedni više od jedne milijarde dolara.
Dakle, GII okvir koristi sedam stubova i 80 indikatora za procjenu inovativne snage zemlje.