Zadnji snimak
54

Posljednji susret prije smrti: Papa Franjo se na Uskrs sreo s JD Vanceom u pokušaju da izglade odnos

Piše: B. H.
Papa Franjo i JD Vance (Foto: Reuters)
Papa Franjo i JD Vance (Foto: Reuters)
Papa Franjo preminuo je na Uskrsni ponedjeljak, samo dan nakon što se susreo s potpredsjednikom Sjedinjenih Američkih Država JD Vanceom, u pokušaju da se popravi njihov narušeni odnos.

Susret u Vatikanu, održan na sam dan Uskrsa, bio je kratak i pomalo napet, budući da su dvojica lidera imala ozbiljne razlike u stavovima, naročito po pitanju migracija. Papa Franjo je tokom svog pontifikata snažno zagovarao prava migranata, dok je administracija predsjednika Donalda Trumpa, koju Vance sada zastupa, poznata po oštroj antiimigrantskoj politici.

Vance, koji je odrasla osoba konvertirana u katoličku vjeru, dan ranije je navodno bio ignoriran od strane Pape te je umjesto njega razgovarao s vatikanskim državnim sekretarom kardinalom Pietrom Parolinom i ministrom vanjskih poslova nadbiskupom Paulom Gallagherom.

Vatikanski izvori su naveli da je susret Pape i Vancea bio "kratak" i trajao svega nekoliko minuta u Domus Santa Marta, gdje su razmijenili uskršnje pozdrave. Papa je Vanceu tom prilikom poklonio tri velika čokoladna uskršnja jaja za njegovu djecu, kao i krunice i kravatu s vatikanskim simbolima.

"Znam da se niste osjećali najbolje, ali dobro je vidjeti vas u boljem stanju. Hvala vam što ste me primili", rekao je Vance Papi. Na kraju susreta, Vance mu je kazao: "Svakodnevno se molim za vas. Neka vas Bog blagoslovi".

Motorna kolona potpredsjednika SAD-a provela je ukupno 17 minuta unutar teritorije Vatikana, dok je papa, zbog zdravstvenih problema, vođenje Uskrsne mise povjerio drugom kardinalu. Vance se potom sa porodicom uputio na misu u baziliku Svetog Pavla izvan zidina, gdje su posjetili i grob apostola Pavla.

Odnos između dvojice lidera bio je zategnut još od februara, kada je Papa otvoreno kritikovao Trumpovu politiku masovnih deportacija, upozoravajući da takve mjere oduzimaju migrantima njihovo urođeno dostojanstvo. U pismu američkim biskupima, Franjo je indirektno odgovorio i na tvrdnje Vancea da katolička doktrina opravdava takvu politiku.

Vance je tada branio svoju poziciju pozivajući se na srednjovjekovni teološki koncept ordo amoris, koji prema njegovom tumačenju određuje hijerarhiju ljubavi – počevši od porodice, preko zajednice i nacije, pa tek onda prema drugima. Papa je u svom pismu odbacio to tumačenje, ističući da kršćanska ljubav nije "koncentrični krug interesa koji se postepeno šire", već univerzalna i sveobuhvatna.