Postoji li šansa da Donald Trump vlada Amerikom nakon trenutnog mandata?
![Predsjednik SAD-a Donald Trump](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250123045.jpg?v=1)
Kada je u novembru 2024. godine održao sastanak s čelnim ljudima u Republikanskoj stranci, čiji je on lider, Trump je rekao da mu je ovo posljednji mandat "osim ako se ne nađe način" da bude drugačije.
Washingtonov presedan postao amandman na Ustav
Kako bi u puni kontekst uzeli ovu izjavu, odnosno najavu, ali i shvatili zbog čega je u Ustav SAD-a naknadno dodana klarifikacija o ograničenom broju mandata, moramo se vratiti na sami početak Amerike kao nezavisne države.
Prvi predsjednik SAD-a bio je George Washington, koji je jedan od kretaora dva osnivačka američka dokumenta (Deklaracija o nezavisnosti i Ustav), koji je imao specifično shvatanje politike, u skladu sa principima federalizma koje su, između ostalog, stajale na idejama iz Francuske, gdje je i boravio u jednom periodu svog života.
Kada je Washington izabran i za drugi mandat, odmah je rekao da neće biti kandidat na narednim izborima. U tom trenutku, postavio je presedan koji se poštovao sve do Drugog svjetskog rata, kada je Franklin D. Roosevelt služio četiri mandata zaredom.
Rooseveltov slučaj je neke političare u SAD-u alarmirao na mogućnost koja je ostavljena u Ustavu, a koji je pravljen u trenutku kada se očekivalo da će Washingtonov pristup politici, koji se zasniva na ličnoj odgovornosti i poštovanju principa koji su uspostavljeni u samom začetku SAD-a kao države, biti vječno poštovan kao ideal.
Drugim riječima, Washington i drugi osnivači SAD-a su budućnost zamišljali na određen način koji se na kraju nije materijalizovao, a američki političari koji su njihove principe i dalje poštovali su s Rooseveltom shvatili da se to ipak treba kodificirati.
Trump pravno spriječen još prije 80 godina
Zbog toga je uveden 22. amandman na američki Ustav, prema kojem niti jedna osoba ne može biti predsjednik SAD-a više od dva mandata, bilo da su oni uzastopni i odvojeni, kao što je Trumpov.
Ovaj amandman, zvanično usvojen 1947. godine, dvije godine nakon što je Roosevelt preminuo na poziciji lidera SAD-a, čak tretira i opciju po kojom bi pojedinac koji je odslužio dva mandata na mjestu predsjednika ponovo mogao doći u Bijelu kuću.
Tačnije, tekstom 22. amandmana se jasno kaže da američki predsjednici, nakon što odsluže drugi mandat, ne mogu biti ni potpredsjednici, kao ni lideri nijednog od domova Kongresa SAD-a, koji bi po Ustavu mogli imati mogućnost da preuzmu moći predsjednika ove države.
Dakle, kada su američki političari pisali i usvajali ovaj amandman, bilo je jasno da se razmišljalo o svakoj mogućnosti, čime je, barem prema trenutnim okolnostima, apsolutno isključena svaka mogućnost da, nakon osam godina u Bijeloj kući, jedna osoba i dalje ostane na ovoj funkciji.
Međutim, činjenica da je usvojeno 27 amandmana na Ustav, kao i slučaj 18. amandmana (kojim je proizvodnja i distribucija alkohola proglašena ilegalnom) koji je poništen 21. amandmanom, ostavlja mogućnost da se ova situacija promijeni.
Drugim riječima, ako Trump uspije sakupiti dovoljno podrške, on tehnički ima mogućnost da napravi amandman na Ustav SAD-a i tako sebi ostavi mogućnost novog izbora na mjesto predsjednika.
Može ga spriječiti kompleksna i izrazito teška procedura
Ipak, ovdje se treba malo "spustiti na zemlju." Dok su Trumpove "diktatorske tendencije" dobro dokumentovane, američki ustavni sistem je takav da je proces donošenja amandmana na Ustav skoro pa nemoguć ako se ne radi o zajedničkoj inicijativi Republikanske i Demokratske stranke.
Prema članu V Ustava SAD-a, moguće je predložiti amandman na Ustav ako za to postoji dvotrećinska većina u oba doma Kongresa.
Da bi to stavili u kontekst, posljednji put se nešto ovakvo desilo 1965. godine, kada su demokrate imale dvije trećine zastupnika u oba doma. Trenutno, republikanci imaju većine u oba doma, ali su izrazito "tanke", odnosno samo nekoliko glasova odlučuje po svakom pitanju.
Pri tome, čak i ako se skupe dvije trećine zastupnika u Predstavničkom domu i Senatu, tekst amandmana trebaju zatim ratificirati savezne države, njih 38 (tri četvrtine od ukupno 50).
Trenutno, Republikanska stranka ima kontrolu nad legislativnim tijelima 28 saveznih država, što znači da bi im još trebalo 10 da usvoje ovaj hipotetički amandman.
Nasilna opcija, nažalost, i dalje mogućnost za Trumpa
Imajući u vidu političku polarizaciju, ali i činjenicu da se često dešava da individualni zastupnici u oba doma Kongresa SAD-a glasaju u skladu s interesima svojih distrikta ili saveznih država, a ne konkretno stranke iz koje dolaze, usvojiti bilo koji amandman koji bi bio na ovaj način formulisan bilo bi izrazito teško.
Međutim, ne treba umanjiti mogućnost da Trump, koji je to već pokazao kada je "predao vlast" 2021. godine, proba na nasilan način ostati u Bijeloj kući. Tu bi na testu bila ustavna struktura SAD-a, koja se prije četiri godine pokazala kao izrazito otporna.
Da li će se 2029. godine ponoviti nemile scene viđene 6. januara 2021. godine, kada su Trumpove pristalice nasilno upale u zgradu Kapitola, teško je zasad procijeniti, ali da u izostanku pravnih opcija koje je tada imao, ta mogućnost apsolutno postoji.