Izvještaj NOAA
2

Požari u Sibiru doprinijeli ubrzanom zagrijavanju Arktika

V.K.
Požari u Sibiru prouzrokovali probleme (Foto: EPA-EFE)
Požari u Sibiru prouzrokovali probleme (Foto: EPA-EFE)
Rekordni požari na dalekom sjeveroistoku Rusije, koji su se dogodili 2020. godine, povezani su s ekstremnim vremenskim promjenama u području Arktika, navodi se u utorak u izvještaju Nacionalne uprave za okeane i atmosferu.
Nekontrolisani šumski požari unutar Arktičkog kruga postavili su ove godine rekorde i po količini emisije CO2. Opseg snježnog pokrivača u junu 2020. na Arktiku bio je na najnižem nivou u 54 godine od početka satelitskog snimanja. Kada je u pitanju obim morskog leda, on je u septembru 2020. godine bio drugi najniži u posljednje 42. godine.

"Ekstremni požari u Republici Saha koji su zabilježeni 2020. godine pružaju primjer šta ekstremno visoke temperature zraka mogu uraditi Arktiku", navodi NOAA.

Kako ističu, temperaturni trendovi u protekle četiri decenije pokazuju da klimatski uslovi postaju sve povoljniji za pojavu intenzivnijih požara u ovom dijelu svijeta.

Arktik, na kojem su zabilježene druge najtoplije temperature u protekloj godini, zagrijava se više nego dvostruko više od globalnog prosjeka.

Već ovog ljeta na području Arktika uočeni su brojni problemi kada su u pitanju promjene u temperaturi, a naučnike je zabrinuo podatak da je u ruskom sibirskom gradu Verhojansku u junu ove godine izmjerena temperatura od 38 stepeni celzija, što predstavlja najvišu temperaturu ikada zabilježenu u području Arktičkog kruga.