Poznat sadržaj nacrta nuklearnog sporazuma: Koja četiri koraka moraju ispuniti SAD i Iran
Prema pisanju lista Haaretz, nacrt prijedloga koji je dostupan medijima ujedno predstavlja nacrt koji je Evropska unija predala Irancima prošli mjesec kao konačnu ponudu.
"Iran je odgovorio na dokument, a Sjedinjene Američke Države su kasnije dale svoj doprinos nakon što su pregledale i iranske odgovore. EU je koordinirala pregovore u Beču o oživljavanju nuklearnog sporazuma, formalno poznatog kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije", navodi list.
Kako se pojašnjava u nacrtu sporazuma, prijedlog Evropske unije uključivao je četiri postepena koraka kojima bi se ograničila i zaustavila iranska nuklearna aktivnosti, ali unutar kojih bi se nalazilo i ukidanje sankcija koje je Zapad uveo Iranu.
Posljednji, četvrti korak, stupio bi na snagu 165 dana nakon potpisivanja sporazuma.
"Prije nego što bilo kakav sporazum bude potpisan, strane će navodno finalizirati sporazum prema kojem će Teheran osloboditi zapadne zatvorene u zamjenu za odmrzavanje iranske imovine na Zapadu", piše Haaretz.
Kada je riječ o koracima unutar nuklearnog sporazuma, prvi od njih stupio bi na snagu danom potpisivanja sporazuma. Prvim korakom predviđeno je da Iran zamrzne svoj proces obogaćivanja uranija iako će mu biti dozvoljeno da zadrži obogaćeni uranij koji je uskladišten prije datuma potpisivanja sporazuma.
Drugi korak prilikom potpisivanja sporazuma trajao bi 30 dana i u tom periodu bi administracija američkog predsjednika Bidena trebala iznijeti upute Kongresu koji bi trebao odobriti sporazum.
U trećem koraku, 60 dana nakon odobrenja Kongresa, Washington bi obavijestio Vijeće sigurnosti UN-a i Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) o svojoj odluci da se ponovo pridruži sporazumu.
Četvrti, ujedno i posljednji korak nakon potpisivanja sporazuma, doveo bi do toga da se SAD formalno vrate sporazumu, pri čemu će strane ukinuti dodatne sankcije i zaustaviti kršenje sporazuma. Ovaj dio stupit će na snagu 165 dana nakon dana potpisivanja.
"Zvaničnik koji je upoznat s pregovorima rekao je Reutersu prošle sedmice da prema novom sporazumu Iranu neće biti dozvoljeno da posjeduje uranij s 20 posto i 60 posto obogaćenja i da će biti primoran isključiti svoje napredne mašine čime bi se spriječili u nagomilavanju materijala potrebnog za izradu atomske bombe", piše izraelski list.