Odluka Tajlanda
5

Prekinuta isporuka električne energije globalnom centru internetskih prevara vrijednih nekoliko milijardi dolara

Piše: B. R.
Myawaddy je mijanmarski grad s velikim kompleksima za internetske prevare (Foto: EPA-EFE)
Myawaddy je mijanmarski grad s velikim kompleksima za internetske prevare (Foto: EPA-EFE)
Tajland je u srijedu, 5. februara, prekinuo isporuku električne energije za nekoliko područja u susjednom Mijanmaru, koja su globalni centar nekoliko milijardi dolara vrijednih internetskih prevara.

Međutim, prema lokalnoj nevladinoj organizaciji koja je u kontaktu s pojedincima koji rade na tim prevarama, internetske prevare nisu potpuno prestale. Naime, riječ je o industriji kojom dobrim dijelom upravljaju kineski kriminalni sindikati. Ova industrija je narasla tokom građanskog rata u Mijanmaru, u kojem je vojska na vlasti od 2021. godine.

Radnici se najčešće pronalaze obećanjima o dobro plaćenim poslovima i drugim primamljivim uslovima rada. Zaposleni se zadržavaju protivno njihovoj volji i primorani su da iz strogo čuvanih kompleksa provode internetske prevare. Bivši zaposlenici tvrde da su premlaćivanja i mučenje bili uobičajeni.

Tajlandski ministar unutrašnjih poslova Anutin Charnivirakul je prisustvovao isključivanju električne energije za pet lokacija na kojima se provode spomenute prevare, što je uživo prenosila televizija. Prema njegovim riječima, ovo je učinjeno ne zbog toga što su kompanije prekršile ugovor, već zbog zloupotrebe struje za prevare, narkotike i pozivne centre.

Jedna od lokacija koja je ostala bez struje je i ona u gradu Myawaddyju, na obalama rijeke koja dijeli Tajland od Mijanmara, koja je blizu nekih od najvećih lokacija za koju nevladine organizacije tvrde da ima nekoliko hiljada radnika. Mjesta prevara su u blizini granice kako bi se mogli koristiti prednosti pouzdane isporuke električne energije i telekomunikacija iz Tajlanda.

Ove lokacije su ponovo u fokusu nakon što je jedan kineski glumac prošli mjesec došao u Bangkok, misleći da ide na kasting za film, a potom je sa aerodroma odvezen u Mijanmar i prisiljen je da radi u jednom od centara za prevare.

Sistem prevara godinama funkcioniše jer je zaštićen korupcijom i bezakonjem, koji su preplavili pogranične dijelove Mijanmara. Sve se dodatno pogoršalo tokom građanskog rata.

Tajland je bio pod pritiskom da pomogne u suzbijanju kriminalnih aktivnosti te je nedavno bilo nekoliko sastanaka na visokom nivou, koji ukazuju na to da bi Mijanmar, Tajland i Kina mogli djelovati protiv prevara. Tajlandska premijerka Paetongtarn Shinawatra je u posjeti Pekingu, gdje će se sastati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

Ministarstvo vanjskih poslova Kine je saopćilo da su veoma zabrinuti zbog sistema internetskih prevara koji je razvijen na granici Tajlanda i Kine.

Kompanije za prevaru funkcionišu poput malih gradova - imaju restorane, trgovine i dnevne centre. Osim toga, ne izostaju kockanje i prostitucija. Prema procjenama organizacija za borbu protiv trgovine ljudima, sam Myawaddy ima 6.500 osoba iz 23 države, koje prisilno rade na prevarama. Među navedenim brojem ljudi je 4.500 kineskih državljana.

Tajland je i ranije prekidao isporuku električne energije, ali nije poznato kako je to utjecalo na dijelove Mijanmara koji su mjesta internetskih prevara. No, nakon toga bi se koristili dizelski generatori za struju te internetska konekcija kompanije Starlink koja je u vlasništvu Elona Muska, piše CNN.