Njegova porodica je prije dva dana saopćila da je odlučio prekinuti liječenje te je napustio Washington i otišao u Arizonu.
Osamdesetjednogodišnjem McCainu je dijagnosticiran agresivni oblik tumora mozga prošle godine i na liječenju je od jula 2017. godine.
McCain je bio kandidat za predsjednika SAD-a 2008. godine i ključni je glas Republikanaca u Senatu. Bio je proslavljeni senator, heroj u vijetnamskom ratu, ratni zatvorenik.
Smrt senatora McCaina, legendarnog vojnika i političara koji je zastupao svoju Arizonu u Senatu i Zastupničkom domu američkog Kongresa punih 35 godina, nenadoknadiv je gubitak za SAD, naglasili su brojni američki mediji prenoseći ovu vijest u udarnim terminima.
U zarobljeništvu tokom Vijetnamskog rata proveo je šest godina i bio je žrtva mučenja. Oslobođen je 1973. godine , a 1981. godine napustio je ratnu mornaricu u činu kapetana bojnog broda.
Godine 2000. izgubio je na republikanskim predizborima od budućeg predsjednika Georgea W. Busha, a 2008. je uspio postati republikanski predsjednički kandidat, ali je izgubio predsjedničke izbore od demokrata Baracka Obame.
Ostat će upamćen i po tome što je u julu 2017., glasao protiv prijedloga zakona koji je podržavao Trump kojim bi se opozvao “Obamacare”.
"Američki heroj koji je uvijek stavljao državi ispred sebe. Od Vijetnama do dvorana Senata, duh služenja i uljudnosti koji je vodio život senatora McCaina, predstavlja model za sve Amerikance, bez obzira na političku pripadnost", napisao je guverner Arizone Doug Ducey.
Senator McCain je u aprilu prošle godine posjetio BiH gdje se sastao s članovima Predsjedništva naše zemlje. Pohvalio je napredak BiH u borbi protiv terorizma te izrazio nadu da će se što prije priključiti EU.
"Vrijeme je da SAD i naši prijatelji svoju pažnju fokusiraju na ovaj dio, jer još ima neriješenih pitanja", poručio je tada McCain.
McCain je rekao i da smatra da Bosna i Hercegovina treba da se kreće ka NATO-u. Inače, on je pružio pomoć našoj državi i u najtežim trenucima tokom agresije u periodu 1992.-1995. godine.