Preokret u Izraelu: Kako je ulazak arapske stranke u parlament ugrozio poziciju Netanyahua
Benjamin Netanyahu, dugogodišnji premijer Izraela i lider najveće stranke Likud, uvjerljivo je vodio od početka prebrojavanja glasova. Međutim, ključni dio glasanja desio se otprilike na 85 posto prebrojanih listića.
Naime, upravo u tom trenutku, Centralna izborna komisija Izraela objavila je informaciju kako je Ujedinjena Arapska Lista (poznatija u Izraelu i kao Ra'am), na čijem je čelu političar Mansour Abbas, prešla izborni prag i zacementirala svoje mjesto u Knessetu.
Ova informacija znatno je pokvarila slavlje izraelskom premijeru koji je još dan ranije proglasio pobjedu na izborima. Do prelaska praga, su stranke okupljene oko Benjamina Netanyahua, što podrazumijeva Likud i desničarske opcije poput stranke Shas, Religijski Cionizam te United Torah Judaism, imale potrebnu većinu za formiranje nove koalicije u parlamentu.
Međutim nakon ulaska Ra'ama, umjesto većine (61 glas), Netanyahu u ovom trenutku ima 52 mjesta. S druge strane, opozicija okupljena oko najveće opozicione partije Yesh Atid, na čijem je čelu iskusni političar Yair Lapid, trenutno ima 57 mjesta.
Results with 93.4% counted:
— Lahav Harkov 🎗️ (@LahavHarkov) March 25, 2021
Likud 30
Shas 9
UTJ 7
Religious Zionists 6
𝗡𝗲𝘁𝗮𝗻𝘆𝗮𝗵𝘂 𝗯𝗹𝗼𝗰: 52
Yesh Atid 17
Blue and White 8
Yisrael Beytenu 7
Labor 7
Joint List 6
New Hope 6
Meretz 6
"𝗖𝗵𝗮𝗻𝗴𝗲" 𝗯𝗹𝗼𝗰: 57
Yamina 7
Ra'am 4
𝗦𝘄𝗶𝗻𝗴 𝘃𝗼𝘁𝗲𝘀: 11
Koje su opcije trenutno na stolu?
Trenutno najveću pažnju na političkoj sceni Izraela izazivaju Mansour Abbas i njegova Ra'am stranka. Upravo će Abbas, prema procjenama analitičara, biti ključni faktor u eventualnom formiranju vlade.
Kako u razgovoru za Klix.ba ističe izraelski novinar i pisac Eylon Levy, šansa da će upravo Ra'am osigurati Netanyahuu novi mandat moguća je u jednoj opciji političke slagalice Izraela.
"Za sve u BiH prije svega je potrebno objasniti sljedeće. Brojanje glasova će biti završeno u petak. Možda možemo očekivati zamjenu jednog mjesta, ali ne očekuje se da će do kraja prebrojavanja biti značajnijih promjena. Netanyahuov blok nema većinu, ali prerano je za hvalospjeve. Velika priča ovih izbora je ulazak UAL-a, islamističke stranke koja je otvorenija za saradnju, pa čak i s Netanyahuom, ako cijena bude adekvatna. Likud već daje signale da je otvoren za saradnju s Abassom, što je potpuno drugačiji pristup u odnosu na prethodne izbore kada je odbacivao ovakvu opciju. Nije poznato da li se i Netanyahuovi partneri slažu s tom opcijom, ali ukoliko dođe do saradnje s UAL-om i uz nekoliko 'prebjega' iz drugih stranaka, Netanyahu bi vrlo lako mogao ponovo biti na vlasti", rekao je Levy na početku razgovora za Klix.ba
Iako trenutno u izraelskom parlamentu postoji jedna arapska opcija pod nazivom Zajednička lista, mnogi su se iznenadili Abassovom izjavom kojom je nagovijestio svoj izlazak iz liste i formiranje nove političke opcije. Čini se kako mu se taj potez trenutno isplatio, a Levy u razgovoru objašnjava šta su razlozi podjele u arapskim političkim krugovima u Izraelu.
"Ra'am se odvojio od Zajedničke liste iz dva razloga. Prvo, Abbasu se nije sviđalo što ih deklariraju kao ljevičarsku partiju, jer činjenica je da je to konzervativna islamistička partija. Također, jedan od razloga za prekid saradnje bila je i rasprava o zabrani konverzijskih terapija (promjena seksualne orijentacije putem psihoterapija op.a.) što je podijelilo mišljenja unutar Zajedničke liste. Drugo, Ra'am je donio odluku da politički bude sličan ultraortodoksnim jevrejskim partijama koje su skoro uvijek u koaliciji. To znači da žele prodati svoju podršku po najvišoj cijeni, zahtijevajući od vlade određene ustupke za njihovu zajednicu. Gotovo je nemoguće zamisliti ulazak Ra'ama u koaliciju s ovim strankama i nisam siguran da i oni to žele, ali definitivno možemo zamisliti dogovor kojim će postati dio Netanyahuove manjinske vlade. Trenutno Abbas naglašava kako nije ni u čijem džepu te je već dogovorio sastanak i s liderom opozicije Yairom Lapidom", ističe Levy.
Kada je riječ o ostalim, nearapskim opcijama u parlamentu, Levy ističe kako Netanyahu u ovom trenutku, osim tradicionalnih koalicionih partnera, ne može ostvariti dogovor ni sa jednom strankom, ali svakako da može s pojedincima.
"Imamo četvrte izbore u dvije godine jer postoji toliko stranaka koje odbijaju da sarađuju s premijerom zbog njegovih korupcijskih afera ili jednostavno zbog toga što smatraju da je to nesavjesno djelovanje. Do sada sve stranke izvan desničarskog bloka odbijaju saradnju s njim, ali Netanyahu može pridobiti pojedince iz drugih stranaka te im obećati državne poslove. Za to postoji mogućnost, ali za sada je malo vjerovatna", naglašava on.
Moguće održavanje i petih izbora
S obzirom na to da je Izrael organizovao četvrte izbore u samo dvije godine zbog sličnih političkih pozicija, Levy ističe kako su u ovom trenutku mnogo izgledniji i peti izbori nego formiranje vlasti.
With just over 91% of votes counted, this is where #IsraElex4 stands. Meretz has gained a seat, bringing the anti-Netanyahu bloc to 57, while Raam has dropped to 4 seats. pic.twitter.com/FvVB4xOtLc
— BICOM 🇬🇧 🇮🇱 (@BritainIsrael) March 25, 2021