Presuda, egzekucija i pet minuta koje su obilježile historiju Rumunije: Trenuci kada je smaknut Čaušesku
U sukobima koji su značili i pad režima u Rumuniji, na jednoj strani su se našli Nikolaj i njegova supruga Elena, rukovodstvo Komunističke partije Rumunije, dijelovi vojske te tajne policije Securitate.
S druge strane, našlo se na desetine hiljada građana, disidenti Komunističke partije kao i veliki dio vojnih snaga.
Revolucija koja je počela kao mirno okupljanje građana, vrlo brzo je u Bukureštu i drugim gradovima prerasla u otvoreni i oružani sukob u kojem je ubijeno preko 1.200 građana.
U tom previranju, 22. decembra Nikolaj i njegova supruga Elena uhapšeni su u gradu koji se nalazi 80 kilometara od Bukurešta i to nakon što su pobjegli iz glavnog grada helikopterom.
Na Božić, 25. decembra 1989. godine, TV Rumunija je objavio da su Elena i Nikolaj Čaušesku suđeni pred Vanrednim vojnim sudom te optuženi za genocid i podrivanje nacionalne ekonomije.
"Dvoje optuženih počinili su djela nespojiva sa ljudskim dostojanstvom i principima socijalne pravde, djelujući diskreciono, despotski i zločinački na smišljen način kako bi uništili rumunski narod u čije su se ime uspostavili kao vođe", naveo je sud.
Također, optuženi su za genocid nad 60.000 ljudi, subverzivno djelovanje te pokušaj bijega iz države s više od milijardu dolara deponovanih u stranim bankama.
U 14:45 sati, pet minuta nakon čitanja presude, izrečena je kazna. Diktatorski par dobio je smrtnu kaznu. Pet minuta kasnije, smrtna kazna je i realizovana tako što je bračni par stao uz zid te su streljani.
Vrlo brzo nakon toga, vijest je objavljena i na televiziji, a nakon čega je uslijedilo i veliko slavlje na ulicama. Tri dana nakon streljanja, bračni par Čaušesku tajno je sahranjen na gradskom groblju u Bukureštu.