Analiza Guardiana
0

Pristalice sa zastavama SAD-a i "ukradeni izbori": Smijenjeni lider Južne Koreje se koristi Trumpovim metodama

Piše: N. Ž.
Yeolove pristalice kopiraju Trumpa i njegove desničare u SAD-u (Foto: Reuters)
Yeolove pristalice kopiraju Trumpa i njegove desničare u SAD-u (Foto: Reuters)
Pravosudne institucije u Južnoj Koreji pokušale su uhapsiti smijenjenog predsjednika Yoon Suk Yeola, ali u tome nisu uspjeli. Između ostalog, tome su pridonijele njegove pristalice koje su se okupile da mu pruže podršku, piše u analizi britanski Guardian.

Ono što je zanimljivo kod njegovih pristalica je da, pored južnokorejskih, na proteste nose i američke zastave.

Pored toga, okupljeni su pozivali novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da pomogne Yeolu, koji je smijenjen nakon što je, bez odobrenja parlamenta u Južnoj Koreji, proglasio vanredno stanje i pozvao vojsku na ulice.

Naravno, poznato je da su SAD i Južna Koreja saveznici te da je upravo iz Washingtona stigla ključna podrška tokom Korejskog rata.

Prema analizi Guardiana, najveći razlog za pozivanje Yeolovih pristalica na SAD je činjenica da on i njegova stranka koriste istu retoriku kao američka desnica, koja je Trumpa izabrala na vlast.

Ističe se uloga SAD-a u kreaciji današnje Južne Koreje, ali kroz prizmu "kršćanskih vrijednosti" koje su "donesene" u ovu državu tokom Korejskog rata.

U još jednoj sličnosti s Trumpom, u Južnoj Koreji je također aktivna ekstremna desnica na društvenim mrežama, a posebno na TikToku.

Desničarski influenseri, poput onih koji su pomogli s izborom Trumpa u novembru 2024. godine, aktivno koriste algoritam TikToka kako bi kod mladih povećali popularnost Yeola.

Još jedna važna sličnost s desnicom u SAD-u je teorija korejskih desničara da su od Yeola i njegove stranke "ukradeni izbori" održani u aprilu ove godine, što je retorika koju smo mogli čuti od Trumpa i velikog broja republikanaca za predsjedničke izbore 2020. godine.

Kao i Trumpovom slučaju, Yeolove tvrdnje, koje ponavljaju desničari na društvenim mrežama, su potpuno bez dokaza, a sve organizacije koje su pratile izbore u Južnoj Koreji saopštile su da nije bilo neregularnosti.

Pored svega toga, Yeolove pristalice, kao i on sam, često svoje političke protivnike zove "saradnicima Sjeverne Koreje", što je rekao i u svom govoru kada je proglasio vanredno stanje. I ovo je svojevrsna sličnost s Trumpovom desnicom u SAD-u, koja također etiketira i targetira svoje političke protivnike, povezujući ih često sa stranim režimima.

Sve ove sličnosti, prema analizi Guardiana, dolaze od rasta evangelističkih protestantskih crkava u Južnoj Koreji, koje čine osnovu najodanije podrške Yeolu. Mnoge od tih crkava osnovali su kršćani koji su pobjegli od komunističkog progona u Sjevernoj Koreji prije Korejskog rata, ugrađujući oštru antikomunističku ideologiju u svoj vjerski identitet.

Te crkve, uključujući uticajnu crkvu Sarang Jeil koju vodi populistički pastor Jeon Gwang-hoon, redovno održavaju proteste na centralnom seoulskom trgu Gwanghwamun kako bi osudili svaku opoziciju kao "komunističke snage" koje zaslužuju smrtnu kaznu.

Ipak, činjenica da opozicija trenutno drži 192 od 300 mjesta u južnokorejskom parlamentu kaže da Yeolove poruke i dalje nisu dovoljno popularne, a tome ide i u prilog odgovor na njegovo proglašenje vanrednog stanja, kada su brojni građani izašli na ulice i izrazili svoje protivljenje ovom potezu izrazito nepopularnog lidera.