Novi detalji
48

Problemi za Andrewa Tatea: Žrtva tvrdi da je morala raditi 12 sati na TikToku pod prijetnjom nasilja

T. K.
Andrew Tate (Foto: EPA-EFE)
Andrew Tate (Foto: EPA-EFE)
U nastavku procesa protiv influensera Andrew Tatea, pojavili su se detalji gdje se navodi da je žrtva rekla tužiocima da je bila primorana da zarađuje minimalno 10.000 eura mjesečno na platformama društvenih medija, pod prijetnjom fizičkog nasilja.

U svjedočenju, koje se pojavljuje u sudskom dokumentu koji BBC-u ima u uvidu, ističe se da je žrtva nastavila da radi po strogom rasporedu, tj. ostajala je uživo na TikToku 12 sati, sa samo pet minuta pauze, pri čemu su je optuženi tjerali da zarađuje minimalno 10.000 eura mjesečno i prijetili joj da će je prebiti ako ne bude obavljala dobro svoj posao.

U dokumentu se ističe i strah svjedokinje da će grupa objaviti njene intimne snimke i fotografije ako pokuša da odustane, kao što su, kako kaže, učinili u slučaju druge žene.

Andrew Tate i njegov brat Tristan nalaze se u pritvoru u Rumuniji, dok policija istražuje navode o trgovini ljudima i silovanju, koje obojica negiraju. Uz njih se nalaze i dvije Rumunke i njihove bliske saradnice - Georgiana Naghel i Luana Radu.

Dokument koji je procurio iz rumunskog suda, koji sadrži detaljnije navode od javno dostupnih sudskih izjava, također opisuje dugove koje grupa koristi kao oblik psihološke prinude, prenosi BBC. Okrivljeni su izricali takozvane "globe", ako devojke nisu radile na OnlyFansu, navodi se u dokumentu.

U posebnom svjedočenju, druga svjedokinja opisuje da je nekoliko mjeseci 2021. godine radila na platformama TikTok i OnlyFans bez ugovora, po rasporedu koji je odredio jedan od optuženih, rekavši da joj je dozvoljeno da zadrži 50 posto svoje zarade, a preostalih 50 posto je podijeljeno između braće Tate i njihovog navodnog menadžera.

Ona također navodi da joj nije bilo dozvoljeno da napusti lokaciju bez pratnje.

Neke od navodnih žrtava negiraju svaki oblik eksploatacije od strane četvorice optuženih, ističe sud, ali ove izjave ne odražavaju stvarnost, jer žrtve trgovine ljudima ne prepoznaju uvijek činjenicu da su bili porobljeni i eksploatisani.