Nelogična praksa
44

Prodaja ruskog tečnog gasa u Evropsku uniju skočila za 38 posto uprkos ratu

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Ukupne isporuke gasa u EU iz Rusije su na historijskom niskom nivou, ali je uvoz ruskog tečnog gasa (LNG) skočio uprkos ratu za 38 posto, što su neki zvaničnici okarakterisali kao potpuno nelogičan potez.

Ti podaci su prikazani u internoj "pozadinskoj bilješci o spremnosti za zimu" EU koja je proslijeđena ministrima energetike prošle sedmice, piše EUobserver.

Ruski gas nije pod sankcijama EU, ali su isporuke smanjene za više od polovine prošle godine.

"Trenutni nivoi uvoza su međutim daleko niži. Udio ruskog uvoza gasa u ukupnom uvozu gasa u EU pao je na sedam posto u januaru 2023. sa oko 50 posto u prošlosti. Tokovi iz Ukrajine smanjeni su za približno 80 posto u martu", navodi se.

U dokumentu EU se govori o količini uvezenog tečnog gasa i udjelu Rusije kao dobavljača.

"LNG je igrao centralnu ulogu u zamjeni ruskog gasa povećanjem uvoza sa 80 milijardi kubnih metara u 2021. na 135 milijardi kubnih metara u 2022. godini#; navodi se.

EU gradi još 50 milijardi kubnih metara LNG infrastrukturnih kapaciteta do 2024. godine.

Ali brojke pokazuju da sama Rusija sve više koristi taj kapacitet da istisne alternativne dobavljače LNG-a, što su neke zemlje EU označile kao nelogično.

"Uvoz ruskog LNG-a porastao je tokom 2022. godine sa 15,9 milijardi kubnih metara u 2021. na 22,1 milijardi kubnih metara“, navodi se u bilješci EU.

EU ukupno troši oko 400 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a u pozadinskoj napomeni povećanje je nazvano "prilično skromnim".

Ali to je i dalje predstavljalo povećanje od 38 posto u količinama ruskog LNG-a koji sada dolazi u EU uprkos ratu.

Ministri energetike EU prošle sedmice su također razgovarali o novim pravilima jedinstvenog tržišta za suzbijanje ruskog izvoza LNG-a, ali su se zaustavili daleko od bilo kakvog embarga na LNG.

"Izgradite infrastrukturu (LNG) da biste se riješili dobavljača (Rusije) koji je manipulisao vašim tržištima (cijevovodnog plina) i stvarao vam velike poteškoće, a onda prihvatite istog dobavljača preko LNG-a? Nešto nije u redu s logikom", rekao je tada za Reuters litvanski ministar energetike Albinas Zananavičius.