Protesti iz zapaljenog Fergusona proširili se na cijelu Ameriku: "Život crnca vrijedi!"
Demonstracije od New Yorka do Seattlea su bile uglavnom mirne, a demonstranti su uglavnom razgovarali međusobno i mahali plakatima na kojim su bile njihove poruke.
No, u Fergusonu je bilo kao na ratištu. Više od 2.200 pripadnika nacionalne garde poslano je tamo kako bi spriječilo dalje nemire.
Protesti se održavaju u 170 američkih gradova. Blokirane su glavne ceste, mostovi i tuneli. Demonstranti stoje ispred zgrade Ujedinjenih naroda, na Times Squareu i Harlemu.
"Samo želimo doprinijeti tome da se nešto promijeni. Nekada me profiliraju na osnovu moje rase. To nije uredu. Mislim da će ovo donijeti promjenu i napredak", rekao je jedan od demonstranata koji je crnac.
U većini gradova policijski službenici stajali su sa strane i pustili masu da maršira.
Nemirna noć bila je u Oaklandu gdje su vandali porazbijali prozore na automobilima za dostave i obili nekoliko poslovnih prostora među kojima je i radnja T-Mobilea. Podmetnuto je i više požara u gradu. Vatrogascima je u većini slučajeva bio onemogućen pristup tako da su neki poslovni objekti potpuno izgorjeli.
Gradonačelnik Bostona Marty Walsh kazao je kako je 1.000 osoba učestvovalo u protestima i sve je proteklo mirno. Ljudi su protestovali i u Denveru, Dallasu, Washingtonu, Minneapolisu, Chicagu, Atlanti i drugim gradovima širom SAD-a.
Držali su transparente "Život crnca vrijedi", "Dosta", "Rasizam nije završen, ali ja sam iznad toga", "Zaustavite policajce ubice"...
"Prije 70 godina bilo je legalno ubijati crnce. Ta ubijanja su u suštini i danas legalna", rekao je Shaczar Brown, jedan od demonstranata.
Veliki broj studenata i učenika svih rasa protestovalo je u Morehouse koledžu gdje su čekali presudu koja ih je razočarala. Na licima su se vidjeli nevjerica i očaj, a mnogi su plakali. Okupili su se i vrištali "Pakao Fergusona je pakao Amerike". Ležali su na podu ispred zgrade suda sa transparentima "Život crnca je bitan".
Protesti su organizovani u više od 30 država SAD-a, Distriktu Kolumbija i još tri druge zemlje mimo SAD-a.
Do sukoba policajaca i demonstranata došlo je nakon što je porota odbila kazniti policajca zbog ubistva nenaoružanog crnog tinejdžera Michaela Browna. Brown (18) je ubijen 9. augusta. Ubio ga je policajac, bijelac, Darren Wilson. Njegova smrt izazvala je demonstracije koje traju sedmicama.