U vazdušnoj bazi u Latakiji, prema različitim procjenama, nalazi se tridesetak ruskih aviona i 15 helikoptera.
Vojni ekspert i glavni urednik lista "Arsenal otadžbine" Viktor Murahovski smatra da će avijacija, prije svega, gađati komunikacionu infrastrukturu militanata.
"Glavni ciljevi su: prekid komunikacija i snabdijevanja terorista. Oni naoružanje i hranu ne dobijaju iz pustinje, već iz susjednih država. Jasno je da se bez hrane, municije i goriva ne može dugo ratovati", ubijeđen je on.
Glavni udari avijacije bit će izvedeni u provinciji Idlib, gdje se pod kontrolom IDIL-a nalaze Palmira i lokalni aerodrom.
Grad treba da oslobodi sirijska vojska, dok će ruska avijacija biti "metla" koja čisti militante sa njihovih pozicija.
Tako se rješavaju dva zadatka - oslobađa svjetski historijski spomenik, što će na Zapadu biti blagonaklono prihvaćeno, a pod kontrolu vladinih snaga vraća se aerodrom koji se kasnije može koristiti za potrebe Ratnog vazduhoplovstva Sirije.
Po mišljenju Murahovskog, ruska vojna operacija u Siriji maksimalno će trajati nekoliko mjeseci. Rusija će se ograničiti na korištenje grupe aviona koja se već nalazi u Siriji i neće slati dodatne snage.
Tehničku podršku avijaciji pruži bataljon za aerodromsko-tehničku podršku koji je prebačen u Siriju. Za zaštitu aerodroma zadužena je bataljonska taktička grupa, ojačana tenkovima i artiljerijom.
Murahovski je naveo tipove aviona koji se sada nalaze u vazdušnoj bazi - u Latakiji najviše ima Su–25SM za neposrednu podršku iz vazduha.
"Avion je dobro opremljen. Kako je pokazalo iskustvo iz rata 2008. godine, on je veoma žilav. Leti na malim visinama i utvrđuje mete napada", ističe Murahovski.
U ruskoj bazi primjećeni su i frontalni bombarderi "Su-24M". Ovaj avion je veoma brz i stabilan prilikom letova na malim visinama i može da podnese veliki teret borbe.
U Latakiju su prebačeni i najnoviji višefunkcionalni lovci–bombarderi Su-34, navode ruski portali.