Dobri odnosi prioritet
286

Prvi put u historiji: Arapske države podijeljene u vezi s osudom vojnih akcija Izraela u Gazi

V. K.
"Abrahamski sporazumi" unijeli pometnju među arapskim državama (Foto: EPA-EFE)
"Abrahamski sporazumi" unijeli pometnju među arapskim državama (Foto: EPA-EFE)
Za razliku od prethodnih izraelsko-palestinskih sukoba, kada su arapske zemlje bile jedinstvene u podršci narodu Palestine, diplomatske i druge okolnosti dovele su do toga da su u ovom slučaju arapske zemlje podijeljene kada je riječ o toj podršci.
Iako su neke države s muslimanskom većinom, poput Turske i Irana, optužile Izrael za poticanje nasilja te su naglasile kako izraelska vojska čini zločine gađajući civilne objekte u Gazi, zemlje arapskog svijeta koje su u prethodnim godinama slijedile njihov primjer, ovaj put su bile suzdržane u optužbama prema Izraelu.

To se naročito odnosi na države koje su u posljednjoj godini Trumpovog mandata na čelu Sjedinjenih Američkih Država sklopile tzv. Abrahamske sporazume koji su doveli do uspostavljanja odnosa između nekoliko arapskih država s jedne te Izraela s druge strane.

Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Maroko i Sudan, države koje su putem Abrahamskih sporazuma normalizirale odnose s Izraelom, sada se nalaze u nezahvalnoj poziciji u kojoj se moraju opredijeliti između interesa građana i diplomatskih odnosa s Izraelom.

Dugogodišnji analitičari odnosa Izraela i Palestine za The Guardian su istakli kako su burne reakcije građana države potpisnice sporazuma dovele u izuzetno tešku situaciju.

"Ono što je specifično, naročito u kontekstu Ujedinjenih Arapskih Emirata, jeste da su uputili jedva jednu kritiku na ono što se događa u Izraelu i okupiranim palestinskim teritorijama. Postoji dovoljno prostora za pružanje podrške i bez uključivanja Hamasa u te aktivnosti. Međutim, oni to nisu učinili", rekao je Chris Doyle, direktor Vijeća za arapsko-britansko razumijevanje.

Normalizacija odnosa s Izraelom nanijela štetu arapskim zemljama (Foto: EPA-EFE)
Normalizacija odnosa s Izraelom nanijela štetu arapskim zemljama (Foto: EPA-EFE)

Mohanad Hage Ali, istraživač Carnegie centra za Bliski istok, ističe kako će trenutna pozicija ovih zemalja narušiti njihovu reputaciju unutar arapskog svijeta.

"Vlade ovih zemalja su na pogrešnoj strani javnog mnijenja. Pokušavaju voditi aktivnu politiku držeći se pozicije koju nikada prije nisu zastupali. To će imati utjecaj ne samo na Izrael, već i na njihove arapske saveznike, te će im ukaljati reputaciju", rekao je Mohanad Hage Ali, istraživač.

Uprkos sukobima koji traju već dvije sedmice, izvještaja o borbama gotovo da nije ni bilo u medijima Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Saudijske Arabije.

Upravo bi Saudijska Arabija trebala postati naredna država koja će normalizirati odnose s Izraelom, a veze između premijera Izraela Benjamina Netanyahua i prestolonasljednika Mohammeda bin Salmana jače su nego ranije i bez konkretnih poteza koji će dovesti do potpisivanja sporazuma o reguliranju odnosa.