Sabine Fischer, viša saradnica njemačkog vanjskopolitičkog think tanka iznijela je jedan dosta uznemirujući scenarij razrješenja rusko-ukrajinskog rata. Ona napominje da se raspoloženje u samoj Moskvi promijenilo.
Politička računica Kremlja je da zapadne nacije neće održati svoju ogromnu finansijsku i vojnu podršku Ukrajini, piše njemački novinar Wolfgang Munchau za The Spectator.
Što se rat duže odugovlači, Evropa će biti umornija. Do jeseni, neposredno pred početak zime, prioritet Evropljana bit će da obezbijede gas od Vladimira Putina. U ruskom čitanju telefonske konverzacije sa Karlom Nehammerom, austrijskim kancelarom, stoji da je Putin ponovo potvrdio ugovorne obaveze Rusije u pogledu isporuke gasa.
Kada je Mario Dragi nazvao, Putin je otišao još dalje: Garantovao je neometane isporuke prirodnog gasa Italiji po ugovorenim cijenama. Putin se suočava sa liderima EU pojedinačno. Tu se nije mnogo toga promijenilo.
Ova ideja promjene prioriteta izgleda kao razumna računica Kremlja. Fischer ide dalje kombinujući ova zapažanja sa potencijalnim političkim pomacima u samoj Ukrajini kako se rat odugovlači. Ako Moskva uspije da održi punu okupaciju Donbasa na bilo koji vremenski period, Rusija će se možda osjećati ohrabrenom da ode na Odesu i možda Kijev.
Oni se također mogu osloniti na političku nestabilnost u Ukrajini koja bi mogla srušiti vladu Zelenskog – jer bi ih poraz u Donbasu i moguće aneksija okupiranih teritorija učinili krajnje nepopularnim u ostatku Ukrajine.
Njeni komentari su usmjereni na njemačku vladu i njeno de facto odbijanje da isporuči oružje Ukrajini. Olaf Scholz igra dvostruku igru, pretvarajući se da podržava Ukrajinu. Jučer je u televizijskom obraćanju poručio Ukrajincima da je Njemačka na njihovoj strani. Istovremeno, njegov ured opstruira obećane isporuke oružja. Njemačka nije isporučila oružje od marta. Njegovi komentari su vjerovatno usmjereni prema lakovjernim njemačkim medijima, uvijek provladinim, bez obzira ko je na vlasti.
Za svakoga ko ovo gleda izvana, posebno iz Ukrajine, igra koju Scholz igra prilično je očigledna. Njemačka vlada daje prioritet svojim komercijalnim odnosima s Rusijom, kao što je uvijek činila, dok se pretvara da stoji uz Ukrajinu kao dio konsenzusa EU i NATO-a. To je stara dvostruka igra istok-zapad koju Njemačka igra još od vremena Willyja Brandta. Rusi se kockaju da će se EU vratiti svom političkom statusu quo: Slabošću uzrokovanom podjelama među državama članicama.
Sada zamislite na trenutak kako bi se ovaj scenario odigrao u EU ako bi Rusija pripojila Donbas i zauzela Odesu. Političke optužbe unutar EU postale bi nepodnošljive. Odnos između istočnoevropskih zemalja i Njemačke odavno nisu bili gori. Bilo bi još gore da je Ukrajina čak i djelimično poražena. Više ljudi u istočnoj Evropi pitalo bi se da li je u njihovom interesu da budu dio unije koja se vodi za komercijalne interese Njemačke. Kao članicama NATO-a, EU im nije potrebna za vlastitu sigurnost. Naprotiv, članstvo u EU ih vezuje za politike koje bi mogle biti štetne po njihove sigurnosne interese.
Njemački merkantilizam je neodrživ. Ili će to njemačka politika zaustaviti, za što ne pokazuje nikakve znakove da će učiniti, ili će dovesti do fragmentacije EU.