Pobunjenici potpomognuti Rusijom se bore protiv ukrajinske vojske od 2014. godine, a tenzije rastu dok Rusi grupišu svoje snage na granici. U međuvremenu je američki predsjednik Joe Biden obavio videopoziv, odnosno razgovor s Putinom.
Postoji zabrinutost da Rusija planira izvršiti invaziju na Ukrajinu, što ruske vlasti odbacuju. Biden i Putin su razgovarali u utorak s ciljem smirivanja tenzija. Washington i njegovi saveznici su upozorili Kremlj na sankcije ukoliko bude napada na susjednu zemlju.
Rusija je optužila Ukrajinu za provokacije te je tražila garancije da se NATO neće širiti na istoku i postavljati naoružanje blizu Rusije.
Ukrajinske vlasti su saopćile da bi Moskva mogla planirati ofanzivu za kraj januara, ali američki zvaničnici smatraju da još uvijek nije jasno da li je Putin donio takvu odluku.
Ruski predsjednik je u četvrtak govorio o problemu diskriminacije ruskih govornika izvan granica zemlje, a mnogi od njih žive u regiji Donbas u istočnom dijelu Ukrajine. On je rekao da je rusofobija prvi korak prema genocidu.
"Vidimo i znamo šta se događa u Donbaru. To definitivno izgleda kao genocid", poručio je Putin.
Bijela kuća je odbila takve navode te je istakla da je Rusija poznata po eskalaciji njene retorike i dezinformacijama.
Biden je informisao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o razgovoru koji je obavio s Putinom, a obavio je i razgovor s liderima članica NATO-a koje su blizu ruskih granica.
Vjeruje se da se blizu ukrajinske granice nalazi više od 90.000 ruskih vojnika, a ovaj potez je dodatno pogošao odnose sa SAD-om. Ruska vojska je prisutna i na Krimu koji je ova zemlja oduzela od Ukrajine 2014. godine. Vojska se okuplja i blizu Donbasa.
U periodu od sedam godina je na istoku Ukrajine poginulo 14.000 ljudi.