Putin želi posjetiti Južnoafričku Republiku u augustu i dovodi domaćina u neugodnu situaciju
Ovo čine kako bi izbjegli pravne i diplomatske posljedice oko međunarodnog naloga za njegovo hapšenje, rekao je zamjenik južnoafričkog predsjednika Paul Mashatile.
Kao potpisnica ugovora o osnivanju Međunarodnog kaznenog suda, Južnoafrička Republika obavezna je uhapsiti Putina na temelju optužnice koju je sud podigao protiv ruskog lidera u martu za ratne zločine koji uključuju otmicu djece iz Ukrajine.
Moskva je odbacila nalog, a Južnoafričke vlasti vjerovatno će prekršiti sporazum i neće uhapsiti Putina, ali neke opozicione stranke, grupe za ljudska prava i pravni aktivisti rekli su da bi on trebao biti uhapšen i zaprijetili da će to učiniti sami, pokrećući sigurnosna pitanja za samit BRICS-a u Johannesburgu.
Nakon što je već odlučila ne osuđivati Rusiju zbog njene invazije na Ukrajinu, Južnoafrička Republika suočava se s mogućnošću daljnjeg zaoštravanja odnosa sa Zapadom ako dopusti Putinu da slobodno prisustvuje samitu bloka BRICS-a.
Putin još nije putovao u zemlju potpisnicu sudskog sporazuma otkako je za njim izdana potjernica.
Kremlj nije rekao da će Putin prisustvovati, a kratka pobuna privatne vojne skupine Wagner u Rusiji čini se da je malo vjerovatno da će putovati nakon tako ozbiljne prijetnje njegovoj vladavini.
Ali Rusija želi da Putin prisustvuje skupu zajedno s kineskim čelnikom Xi Jinpingom i ostalim predsjednicima, rekao je zamjenik južnoafričkog predsjednika Paul Mashatile u intervjuu za News24, vodeću južnoafričku novinsku kuću. Svi su lideri pozvani na samit prije nego što je podignuta optužnica protiv Putina, saopćila je Južnoafrička Republika.
“Za nas je to velika dilema. Naravno, ne možemo ga uhapsiti. To je skoro kao da pozovete svoje prijatelje u svoju kuću, a zatim ih uhapsote. Zato je za nas njegov nedolazak najbolje rješenje. Rusi, međutim, nisu sretni. Žele da on dođe", kazao je Mashatile
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa zadužio je Mashatilea da pronađe rješenje. Rusija je odbacila alternative, koje uključuju premještanje samita u Kinu, održavanje virtualnog samita ili da Rusiju predstavlja ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, rekao je Mashatile.
Ramaphosa će sada pokušati uvjeriti Putina da ne putuje u Južnu Afriku kada se sastanu na rusko-afričkom samitu u St. Petersburgu krajem ovog mjeseca, rekao je Mashatile.
"Sada smo odlučili ostaviti ovo pitanje predsjedniku, koji razgovara s Putinom. Predsjednik ide na rusko-afrički samit kasnije ovog mjeseca, tako da će nastaviti razgovarati. Želimo mu pokazati izazove s kojima se suočavamo jer smo dio Rimskog statuta i ne možemo se izvući iz ovoga", kazao je Mashatile.
Južnoafrička Republika ima historiju po tom pitanju nakon što 2015. godine nije uspjela uhapsiti tadašnjeg sudanskog predsjednika Omara al-Bashira tokom posjeta Južnoj Africi kada ga je tražio Međunarodni kazneni sud zbog navodnih ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
Dopuštanje Putinu da prisustvuje sastanku BRICS-a stavilo bi veći pritisak na odnose Južne Afrike sa SAD-om i drugim važnim zapadnim diplomatskim i trgovinskim partnerima.
Odnosi SAD-a i Južne Afrike već su pod zategnutošću nakon što je SAD optužio najrazvijeniju afričku državu da Moskvi dostavlja oružje za rat u Ukrajini na ruskom teretnom brodu koji je u decembru posjetio glavnu južnoafričku pomorsku bazu u blizini Cape Towna.
Južnoafrička Republika je zanijekala bilo kakvu transakciju s oružjem, no Ramaphosa je naredio istragu o posjetu broda Lady R, koji je pod sankcijama SAD-a jer je navodno prevozio oružje za Moskvu.