Oružje "sudnjeg dana"
46

Putinova noćna mora: Apokaliptična raketa Satan-2 ne može poletjeti, ali "lete" direktori Roskosmosa

Piše: B. H.
Screenshot: X.com
Screenshot: X.com
Ruska interkontinentalna raketa Sarmat, koja je trebala biti budućnost ruskog nuklearnog programa, po svemu sudeći nema onakve rezultate kakve su očekivali u Kremlju.

Prema Telegram kanalu VČK-OGPU, neuspješni testovi projektila, koji je u naoružanju ruskih raketnih snaga još uvijek samo teoretski, koštali su funkcije šefa ruske svemirske agencije Roskosmos Jurija Borisova početkom februara ove godine, kao i njegovog prethodnika Dmitrija Rogozina 2022. godine.

Bijes ruskog predsjednika Vladimira Putina sručio se na njegovog nekadašnjeg prijatelja Borisova punom snagom, navodi VČK-OGPU: prijeti mu optužba za pronevjeru i prevaru, koje je navodno počinio ne samo kao šef Roskosmosa već i kao zamjenik ministra odbrane.

Nedostatak napretka u usavršavanju pogona rakete, koju Rusi poznaju i pod nazivom Satan-2 i koja je trebala biti glavni nosač nuklearnih bojevih glava, prema britanskom listu Daily Mail koštao je funkcije i Borisovljevog prethodnika Dmitrija Rogozina. Nekadašnji sigurnosni savjetnik Kremlja pao je u toliku nemilost da se u decembru 2022. našao u granatiranom Donjecku, gdje ga je ukrajinski šrapnel pogodio u stražnjicu.

Sarmat – "nezustavljiv" projektil koji ne leti

Sarmat je dizajniran tako da pogađa ciljeve na Zapadu prelijetanjem preko Sjevernog ili Južnog pola. Dostiže trostruku brzinu zvuka. Ruski predsjednik se hvalio da je ova 208-tonska "apokaliptična interkontinentalna nuklearna raketa", velika poput 14-spratne stambene zgrade, upravo zbog toga "nezaustavljiva i da je nijedna zapadna vojska ne može presresti".

Bez dijelova za serijsku proizvodnju

"Sada je Putin bijesan. Njegov bijes izazvao je potpuni neuspjeh u proizvodnji i raspoređivanju raketnog sistema Sarmat, koji je trebao zamijeniti zastarjeli sistem Vojevoda", naveo je kanal VČK-OGPU, pozivajući se na "dobro obaviješteni izvor koji je želio ostati anoniman".

"Ne postoji odgovarajuća baza za proizvodnju elektronskih komponenti za serijsku proizvodnju, a nije završena ni cijela serija testova", dodao je.

Posljednja kap koja je prelila čašu za Borisova bio je neuspješni test Sarmata u septembru 2024. godine, kada je došlo do eksplozije nuklearnog nosača, koja je iza sebe ostavila krater duži od 60 metara.

RS-28 Sarmat uspješno je lansiran samo jednom – 20. aprila 2022., dva mjeseca nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, kada je Rusija intenzivirala svoju nuklearnu prijetnju.

Od tada, međutim, Sarmat nije ponovo poletio. Tadašnji šef Roskosmosa Borisov u septembru 2022. tvrdio je da je raketa u aktivnoj službi, ali je Putin 5. oktobra 2023. godine izjavio da, iako je Sarmat prošao sve testove, još uvijek postoje "administrativne procedure" prije nego što može započeti serijska proizvodnja i isporuka raketa vojsci. Obećao je da će se to dogoditi "u bliskoj budućnosti".

Rusima je tako kao jedini "stvarni trag" o postojanju sistema Sarmat ostala samo pjesma Sarmatuška, popularnog ruskog pjevača Denisa Majdanova, poslanika Državne dume. U njoj se veličaju sposobnosti rakete i opisuje njen udar na Sjedinjene Američke Države, uz stihove: "Sarmatičke su letjele na Sjedinjene Državice".

Specifikacije ruskog RS-28 Sarmat

  • Trostepena superteška raketa Sarmat (SS-X-30 Satan II) na tečno gorivo, sa startnom masom od 208 tona, ima domet do 18.000 km.

  • Raketa koristi četvorku modifikovanih motora RD-274 na tečno gorivo, koje sagorijeva smjesu asimetričnog dimetilhidrazina (UDMH) i oksidacionog sredstva azotnog dioksida (N₂O₄).

  • Njena dužina iznosi 35,3 metra, a prečnik 3 metra.

  • Može nositi deset do šesnaest bojevih glava, uključujući nuklearne, ukupne mase 10 tona.

  • Zajedno sa starijom raketom R-36M Vojevoda (kod NATO-a SS-18 Satan), Sarmat je najmoćniji ruski nuklearni nosač. Obje rakete imaju startnu masu veću od 200 tona.

  • Vojevoda je posljednji put lansiran 2013. godine. Tada se navodilo da će biti upotrebljiv još pet ili šest godina.

  • Sarmat bi trebao biti lansiran iz silosa namijenjenih za Vojevodu.