Internet pod ključem
7

Putokaz za ostatak svijeta?: Australija će zabraniti društvene mreže mlađim od 16 godina

B. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Australijska vlada donijet će zakon o zabrani korištenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, najavio je premijer Anthony Albanese, predstavljajući paket mjera koje nazivaju vodećim na globalnom nivou, a koji bi mogao postati zakon krajem sljedeće godine.

Australija trenutno testira sistem provjere starosne dobi kako bi spriječila djecu u pristupu društvenim mrežama. Ova mjera je dio niza drugih rigoroznih kontrola, koje spadaju među najstrože koje je bilo koja zemlja do sada uvela.

"Društvene mreže štete našoj djeci i odlučio sam tome stati na kraj", rekao je Albanese na konferenciji za novinare.

Albanese je naveo rizike po fizičko i mentalno zdravlje djece zbog prekomjernog korištenja društvenih mreža, posebno rizike za djevojčice zbog štetnih prikaza tijela i mizoginih sadržaja usmjerenih prema dječacima.

"Ako ste 14-godišnje dijete koje upija ovakve sadržaje u periodu života kada prolazite kroz značajne promjene i sazrijevanje, to može biti veoma teško iskustvo, i zato smo odlučili da slušamo i djelujemo", izjavio je Albanese.

Nekoliko zemalja već je najavilo namjeru ograničavanja korištenja društvenih mreža za djecu putem zakonodavstva, no politika Australije jedna je od najstrožijih. Nijedna država do sada nije pokušala primijeniti metode provjere starosne dobi poput biometrije ili identifikacijskih dokumenata za sprovođenje ograničenja starosti na društvenim mrežama - dvije metode koje se trenutno testiraju u Australiji.

Ostale prijedloge Australije koji su 'prvi na svijetu' uključuju najvišu starosnu granicu koju je postavila neka zemlja, bez izuzetaka za roditeljski pristanak ili za već postojeće račune.

Zakonski prijedlog će ove godine biti predstavljen u australskom parlamentu, a zakon bi trebao stupiti na snagu 12 mjeseci nakon što ga odobre zastupnici, izjavio je Albanese. Opoziciona Liberalna stranka izrazila je podršku zabrani.

Neće biti izuzetaka za djecu koja imaju roditeljski pristanak niti za one koji već imaju otvorene račune.

"Odgovornost će biti na društvenim mrežama da dokažu kako poduzimaju razumne korake da spriječe pristup. Odgovornost neće biti na roditeljima ili mladima", rekao je Albanese.

Praksa kao putokaz za ostatak svijeta

"Ono što danas najavljujemo i što ćemo zakonski regulisati zaista će biti vodeće u svijetu", izjavila je ministrica komunikacija Michelle Rowland.

Rowland je kazala da će zakonom biti obuhvaćene platforme kao što su Instagram i Facebook kompanije Meta Platforms, kao i TikTok kompanije Bytedance i X (bivši Twitter) vlasništvo Elona Muska. Alphabetov YouTube vjerovatno će također biti obuhvaćen zakonskim odredbama, dodala je.

TikTok nije komentarisao prijedlog, dok se Meta, Alphabet i X nisu oglasili povodom zahtjeva za komentar.

Digital Industry Group, predstavničko tijelo koje uključuje članice kao što su Meta, TikTok, X i Google kompanije Alphabet, upozorilo je da bi ova mjera mogla potaknuti mlade da istražuju mračnije i neregulisane dijelove interneta, dok bi im se istovremeno ograničio pristup mrežama podrške.

"Sigurnost mladih na internetu je najvažniji prioritet ali predložena zabrana pristupa digitalnim platformama za tinejdžere je rješenje iz 20. stoljeća za izazove 21. stoljeća", kazala je Sunita Bose, generalna direktorica DIGI-ja.

"Umjesto zabrane pristupa, trebamo uravnotežen pristup za stvaranje prostora prilagođenih uzrastu, razvoj digitalne pismenosti i zaštitu mladih od internetskih šteta", dodala je.

Francuska je prošle godine predložila zabranu društvenih mreža za one mlađe od 15 godina, iako su korisnici mogli izbjeći zabranu uz roditeljski pristanak.

Sjedinjene Američke Države već decenijama zahtijevaju od tehnoloških kompanija da traže pristanak roditelja za pristup podacima djece mlađe od 13 godina, što je dovelo do toga da većina društvenih mreža zabrani pristup mlađima od te dobi.