Ranije ih samo častili brzom hranom, a sada vape za njihovom pomoći: Izrael i Ukrajina počinju saradnju
Međutim, posljednjih mjeseci, suočen s učestalim napadima dronova sa svih strana, Izrael mijenja pristup. Izraelske odbrambene kompanije sve više pokazuju interes za saradnju i razmjenu znanja s ukrajinskim kolegama, pišu izraelski mediji.
Portali N12 i Shomrim izvijestili su kako su izraelske odbrambene snage (IDF) još prije početka rata u Gazi prošle godine ignorisale ukrajinsku ponudu za dijeljenje informacija o borbi protiv iranskih Shaheda, dronova koje Rusija intenzivno koristi na ukrajinskom ratištu.
Od početka ove godine Rusija je poslala preko 7.000 dronova na Ukrajinu, od čega čak 2.000 samo tokom oktobra. U poređenju s tim, prema podacima izraelskog Ministarstva odbrane, na izraelsku teritoriju poslano je oko 1.300 dronova od oktobra prošle godine, i to ne samo iz Pojasa Gaze, već i iz Libana, Jemena, Iraka i Sirije.
Jedan od pokazatelja ozbiljnosti prijetnje dronova za Izrael bio je napad na privatnu rezidenciju premijera Benjamina Netanyahua u Caesarei, na sjeveru Tel Aviva. Ova rezidencija se smatra jednim od najbolje čuvanih objekata u zemlji.
Ukrajina je zahvaljujući iskustvu u borbama i velikim investicijama u vojnu industriju postala globalni inkubator inovacija. Više od 200 kompanija u Ukrajini bavi se razvojem tehnologija vezanih za dronove, piše Shomrim.
Nijedno drugo mjesto na svijetu ne pruža mogućnost testiranja oružanih sistema protiv stvarnog, tehnološki naprednog neprijatelja kao što je Rusija, izjavila je Olena Bilousova sa Kijevske ekonomske škole.
Interes Izraela za ukrajinsku tehnologiju
Prema Shomrimu, izraelske kompanije su ranije bile skeptične prema ukrajinskim inovacijama. Bivši ukrajinski vojni zapovjednik izjavio je da su predstavnici ukrajinskih firmi koje razvijaju protudronske tehnologije u Izraelu naišli na hladan prije. Sastanci su, navodno, održavani čak i u restoranima brze hrane, što je bilo ponižavajuće iskustvo.
Danas se situacija promijenila. Jedan od primjera je ukrajinski start-up Zvook, koji razvija akustične senzore veličine male kutije, sposobne za detekciju dronova na udaljenosti do 5 km i krstarećih raketa na udaljenosti do 7 km. Ovi senzori, koji koriste AI tehnologiju, već pokrivaju 5 posto ukrajinske teritorije – područje nešto veće od Izraela.
Nakon napada na Netanyahuovu rezidenciju, izraelske firme su pokazale interes za ove senzore, a najmanje tri izraelske odbrambene kompanije stupile su u kontakt sa Zvookom. Očekuje se i posjeta izraelske delegacije Ukrajini radi testiranja senzora.
Izraelski interes ne zaustavlja se na akustičnim senzorima. Ukrajinski FPV dronovi, kao i iskustvo u borbi protiv iranskih Shaheda, privukli su pažnju izraelskih kompanija.
Razlike u potrebama i izazovima
Vladimir Davidoff, osnivač izraelske firme Dronex, istakao je da tehnologije razvijene u Ukrajini možda nisu u potpunosti prilagođene izraelskim potrebama zbog razlike u veličini teritorija.
"U Ukrajini se može čekati nekoliko sati između otkrivanja drona i reakcije, dok u Izraelu imamo samo nekoliko minuta ili sekundi",rekao je.
Prekogranična saradnja uprkos ograničenjima
Od početka ruske invazije Ukrajina zabranjuje izvoz vojnih tehnologija, no mnoge kompanije zaobilaze ovo pravilo preseljenjem proizvodnje u zemlje poput Poljske ili Estonije. Ukrajinska vlada razmatra ukidanje zabrane, što bi olakšalo saradnju sa stranim kompanijama.
Ukrajinski ambasador u Izraelu Jevhen Kornijčuk potvrdio je da se komunikacija između izraelskih i ukrajinskih odbrambenih firmi intenzivirala.
"Izrael donosi tehnološko znanje i pristup američkim tehnologijama, dok mi imamo iskustvo iz borbi. Ova saradnja je trebala početi odavno", zaključio je Kornijčuk.