Rasplamsao se diplomatski rat: Ankara optužila Izrael da ima "rasističku i ekspanzionističku" politiku

U saopćenju, tursko Ministarstvo vanjskih poslova navelo je da takva retorika "ne samo da otkriva njihovo stanje uma, već i odražava fundamentalistički i rasistički karakter trenutne izraelske administracije".
Ministarstvo je upitalo zbog čega Izrael osjeća nelagodu zbog dešavanja u Siriji i Libanu koja "donose veliku nadu za mir, stabilnost i prosperitet u našem regionu i koja su podržana od strane međunarodne zajednice".
Također je osudilo niz zračnih i kopnenih napada koje su izraelske snage izvele tokom noći 2. aprila u Siriji.
"Nije bilo nikakve provokacije niti napada usmjerenih na Izrael s teritorije Sirije", navelo je ministarstvo, dodajući: "Ovi simultani napadi pokazuju vanjskopolitičko shvatanje koje se hrani sukobima".
BREAKING — Turkey says Israel’s “racist and fundamentalist” gov’t with its expansionist ambitions became the biggest threat to the regional security
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) April 3, 2025
Turkey says Israel’s attacks in Syria without any provocation are “inconceivable” and indicate a policy thrives on conflict pic.twitter.com/sfdJeDJ0tz
"Oni ne mogu sakriti stvarnost onoga što rade u Gazi, rata koji vode protiv palestinskog naroda, (ilegalnog izraelskog) nasilja doseljenika ili namjere da anektiraju Zapadnu obalu", naglašeno je.
"Izrael je postao najveća prijetnja sigurnosti našeg regiona", stoji u saopćenju, u kojem se Tel Aviv optužuje za podrivanje teritorijalnog integriteta susjednih zemalja i poticanje nestabilnosti.
Turska je dalje pozvala Izrael da "odustane od svoje ekspanzionističke politike, povuče se s okupiranih teritorija i prestane opstruirati napore za uspostavu stabilnosti u Siriji".
U saopćenju se također poziva međunarodna zajednica da ispuni svoju odgovornost "kako bi obuzdala sve nesputanije izraelske akte agresije".
Izraelski ratni avioni pokrenuli su niz zračnih napada na nekoliko lokacija u glavnom gradu Damasku te u zapadnim provincijama Hama i Homs u srijedu.
Izraelska vojska je tvrdila da su napadi pogodili "preostale vojne kapacitete" u zračnoj bazi Hama i na bazi T4 u Homsu, zajedno s drugom vojnom infrastrukturom u Damasku.
Izraelska vojska također je pokrenula kopnenu ofanzivu u Darai na jugu Sirije, gdje je, prema lokalnim vlastima, ubijeno najmanje devet osoba.
Nakon pada režima Bashara al-Assada u decembru, Izrael je proširio svoju okupaciju Golanske visoravni zauzimanjem demilitarizirane tampon zone, što je predstavljalo kršenje sporazuma o razdvajanju snaga iz 1974. godine sa Sirijom.
Izrael je također iskoristio pad režima za pokretanje stotina napada koji su ciljali vojne lokacije i sredstva širom Sirije, uključujući borbene avione, raketne sisteme i protivzračne instalacije, prema izvještajima.