"Rat" među republikancima za mjesto lidera u Senatu, čeka se Trumpov signal
Uz pobjedu, ipak, je došlo vrijeme da se izabere i lider ove stranke koji će preuzeti važnu ulogu unutar ovog legislativnog tijela, a kojeg je s mnogo uspjeha za Demkratsku stranku obnašala Nancy Pelosi.
Iako je od izbora prošlo manje od sedmicu, te jedno mjesto u Senatu još nije ni zvanično odlučeno, među republikancima je već krenuo svojevrsni "rat" oko pozicije lidera.
Izdvojila su se tri kandidata, a riječ je o senatorima John Thune, John Cornyn i Rick Scott.
Indikativno je da se Donald Trump, kao lider cijele Republikanske stranke, još nije javno oglašavao po ovom pitanju. U jednoj objavi je tražio od kojeg god budućeg lidera da "osigura prohodnost" njegovih nominacija, poput sudija u višim sudovima SAD-a.
Iako su sva trojica kandidata to javno i najavila, među osobama bliskim Trumpu se već izdvojio jedan lider, Rick Scott iz savezne države Florida.
Osobe poput Viveka Ramaswamyja, bivšeg kandidata za predsjednika SAD-a i velike Trumpove pristalice, već su krenule u kampanju koja se više vodi protiv Thunea i Cornyna, nego za Scotta.
Ovom dvojcu se spočitavaju odnosi s Mitchom McConnellom, bivšem lideru republikanaca u Senatu, za kojeg govore da je dio "duboke države" i "Washingtonske močvare", što je retorika koju je često koristio Trump.
Također, spominju se i ocjene konzervativnih organizacija, koje pokazuju da su Thune i Cornyn često glasali protiv "republikanskih" pozicija, dok je Scott skoro "savršen" po njihovim procjenama. Thunu se također spočitava činjenica da je 2023. godine podržao bivšeg potpredsjednika SAD-a Mikea Pencea za republikanskog kandidata na ovogodišnjim izborima.
Međutim, posljednje informacije kažu da većina senatora iz Republikanske stranke podržava Thuna, koji je u Senatu već 19 godina.
Ipak, Trump još nije dao svoju podršku niti jednom kandidatu, što bi značajno moglo promijeniti sliku. Također, važno je istaći i da se za lidera glasa tajno, što daje dodatnu dimenziju cijelom procesu.
Inače, pozicija lidera stranke koja ima većinu u Senatu se smatra jednom od najbitnijih u cijeloj političkoj sceni SAD-a. On je zadužen za "skupljanje glasova", pregovore sa senatorima iz druge stranke, kao i "guranje" politike koja dolazi od samog vrha partije.
McConnell je na toj poziciji postao poznat po svom blokiranju Baracka Obame krajem njegovog mandata, čime je spriječio, između ostalog, i njegovo imenovanje sudije u Vrhovni sud SAD-a.
Ipak, McConnell i Trump su se po brojnim pitanjima "razišli", a senator iz Kentuckyja je u februaru ove godine najavio da će napustiti mjesto lidera republikanaca u Senatu.
Do januara naredne godine, kada će i zvanično novi/stari senatori preuzeti mandat, sigurno je da će buktiti "rat" između ovih kandidata za prestižno mjesto lidera, čak i ako Trump nekom od njih da svoj "amin."