Referendum u Turskoj: Između "osnaživanja demokratije" i "uvoda u diktaturu"
Ovo pitanje podijelilo je Tursku: kritičari optužuju predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da pokušava da uspostavi diktaturu, dok njegove pristalice tvrde da će promjene zaštititi volju naroda. Nakon današnjeg glasanja bit će jasno koja će od ove dvije strane prevagnuti.
I jedna i druga strana su prethodnih dana vodile žestoku kampanju, naročito na ulicama Istanbula gdje se nalazi petina biračkog tijela te zemlje. Na turskom jeziku "evet" u prijevodu znači "da", a "hayir" znači "ne". Upravo ti termini poslužili su kao glavna gesla kampanja koje su se provodile prije referenduma.
Pristalice predsjednika Erdogana tvrde da će jačanje njegovih ovlaštenja "osnažiti demokratiju" tako što će osigurati stabilnost. Oni će odlučno reći "da" u borbi "protiv terorista i protiv imperijalističkih sila".
Glasači koji su proteklih dana bili pod geslom "hayir" odlučno će reći "ne" protiv predložene reforme, jer označe "proširenje predsjedničkih ovlaštenja nad sudovima i upravljanje putem dekreta, što će otvoriti vrata diktaturi".
Referendum se održava 94 godine nakon što je osnovana moderna Turska, a ovim potezom Recep Tayyip Erdogan simbolično želi da poruči da je važniji državnik od Kemala Atatürka, koji je u povijest ušao kao modernizator moderne Turske.