Propala akcija?
37

Rekli su im da čekaju Trumpa: Ukrajinski vojnici ne razumiju zašto su u regiji Kursk

Piše: B. H.
Situacija u Kursku, Crvenom bojom označena teritorija koju su Rusi vratili
Situacija u Kursku, Crvenom bojom označena teritorija koju su Rusi vratili
Ukrajinski vojnici raspoređeni u ruskoj Kurskoj oblasti ne razumiju zašto se još uvijek nalaze tamo. Prema njihovim riječima, komandanti su im navodno saopćili da moraju ostati u Kurskoj oblasti dok se u Bijelu kuću ne vrati ponovno izabrani Donald Trump.

"Ne vidimo svrhu. Ovo nije naša zemlja. Situacija se pogoršava iz dana u dan." Ovo su samo neke od poruka koje su novinari BBC-a primili od ukrajinskih vojnika koji se bore u Kurskoj oblasti. Njihov identitet nije otkriven iz razumljivih sigurnosnih razloga.

Vojnici se najviše žale na loše vremenske uslove i dugotrajan nedostatak sna uzrokovan neprekidnim ruskim bombardovanjem. Također naglašavaju da se povlače, dok ruske snage postepeno vraćaju izgubljene teritorije. Najviše zabrinjavaju izvještaji da ukrajinski vojnici često ne razumiju zašto se uopće bore u bitki koju trenutno gube.

Ciljevi ofanzive na Kursk

Jedan od prvobitnih ciljeva invazije na Kursku oblast, koja je započela u augustu ove godine, bio je odvlačenje ruskih snaga sa istočne ukrajinske fronte. Međutim, mnogi vojnici na terenu nisu sigurni je li taj cilj postignut.

Prema aktuelnim naređenjima, njihova misija je da zadrže pozicije do povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću. "Naš glavni zadatak je zadržati što više teritorije do Trumpove inauguracije, kako bismo to kasnije mogli iskoristiti u pregovorima. Ali niko ne zna za šta tačno", izjavio je vojnik pod pseudonimom Pavlo. Trump bi trebao preuzeti dužnost krajem januara naredne godine.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio je da obje strane trenutno prilagođavaju svoje strategije očekivanoj promjeni američke administracije. "Siguran sam da nas Vladimir Putin želi potisnuti do 20. januara. Njegov je cilj pokazati da ima situaciju pod kontrolom, ali nema", izjavio je Zelenski.

Oružje dugog dometa ne diže moral

Kako bi spriječile ruski protunapad u Kurskoj oblasti, SAD, Velika Britanija i Francuska su odobrile Ukrajini korištenje oružja dugog dometa za napade na ruskoj teritoriji. Međutim, prema Pavlu, to nije podiglo moral među vojnicima. "Niko ne sjedi u hladnom rovu i ne moli se za rakete. Mi živimo i borimo se ovdje i sada, dok rakete lete negdje drugo", rekao je Pavlo.

Drugi vojnik, pod imenom Miroslav, dodao je: "Ne razgovaramo o raketama. U bunkeru pričamo o porodici i rotaciji. O jednostavnim stvarima."

Što se tiče rotacija na frontu, Pavlo navodi da su nedovoljne. Nove jedinice uglavnom čine sredovječni muškarci prebačeni s drugih frontova bez vremena za odmor.

Gubitak teritorija i prisustvo Sjevernokorejaca

Od početka ukrajinske invazije na Kursku oblast, ruske snage su značajno napredovale na drugim frontovima. Samo tokom oktobra, Rusi su zauzeli oko 500 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije, dok su ukrajinske snage izgubile oko 40 posto teritorije zauzete u Kurskoj oblasti.

Prisustvo oko 10.000 sjevernokorejskih vojnika na ruskoj strani izaziva pažnju. Ipak, ukrajinski vojnici tvrde da još nisu vidjeli nijednog. "Ni žive ni mrtve Korejce nisam vidio", kazao je Vadym.

Komanda je ukrajinskim vojnicima dala instrukcije da pokušaju zarobiti jednog Sjevernokorejca s dokumentima. Za takav podvig ponuđene su nagrade u vidu dronova ili dodatnog odmora.

Strateški značaj Kurska

Iako mnogi vojnici izražavaju sumnju u svrhu operacije, vojni analitičari tvrde da je Kurska oblast i dalje strateški važna. Serhij Kuzan iz Ukrajinskog centra za sigurnost i saradnju izjavio je: "Rusija troši ogromne resurse na ovom frontu, koje bi radije usmjerila negdje drugo."

Ukrajinski komandanti također naglašavaju značaj nastavka borbe: "Ova situacija frustrira Putina i uzrokuje velike gubitke njegovim snagama", izjavio je jedan od njih anonimno. Na pitanje koliko dugo bi Ukrajinci trebali držati Kursku oblast, odgovorio je: "Sve dok je to vojno izvodivo".