Nakon 8 godina stradanja
31

Rukovanje koje može značiti kraj rata u Jemenu: Sukobljene strane nikad bliže miru

B. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Simbolično rukovanje između vođe Houthija Mohammeda Alija al-Houthija i saudijskog ambasadora Mohammeda al-Jabera u Sani potaklo je nade za trajnim sporazumom o prekidu vatre kako bi se okončao razorni osmogodišnji rat u Jemenu.

Dugotrajni sukob u Jemenu rezultirao je gubitkom stotina hiljada života i gurnuo naciju u ono što Ujedinjeni narodi opisuju kao najgoru svjetsku humanitarnu krizu. Napori koalicije predvođene Saudijskom Arabijom nisu uspjeli postići svoje ciljeve, ostavljajući Jemen u stanju stalne patnje.

Prošle godine u Jemenu je uspostavljeno šestomjesečno primirje, ali nije obnovljeno nakon što je isteklo 2. oktobra. Delegacija Omana, u pratnji Mohammeda Abdulsalama, glavnog pregovarača jemenske Vlade nacionalnog spasa, stigla je kako bi razgovarali o situaciji.

Abdulsalam je iznio zahtjeve jemenskog naroda, koji uključuju prekid agresije koju predvodi Saudijska Arabija, potpuno ukidanje blokade, isplatu plaća državnih službenika, kompenzaciju za obnovu.

Predstavnici Huta su organizovali iftar za saudijsku delegaciju
Predstavnici Huta su organizovali iftar za saudijsku delegaciju

Prema jemenskim izvorima, Saudijci i Ansarullah načelno su se dogovorili novo šestomjesečno primirje koje bi olakšalo tromjesečne razgovore s ciljem uspostavljanja dvogodišnje "tranzicije".

Ovaj razvoj događaja označava potencijalnu prekretnicu u sukobu i mogao bi dovesti do trajnog mira.

Kako bi se postigao trajni mir u Jemenu, međunarodna podrška i saradnja bit će ključni. Uključivanje susjednih zemalja, kao i globalnih sila, bit će ključno u osiguravanju trajnog primirja, rješavanju humanitarne krize i postavljanju temelja za stabilniju i prosperitetniju budućnost Jemena.